Ruská oslava samohonkou. Zemřelo už 49 lidí, další bojují o život

Nápoj z pěn\ do koupele

Ruská oslava samohonkou. Zemřelo už 49 lidí, další bojují o životAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Nejméně 49 lidí zemřelo od soboty na otravu podomácku vyrobeným alkoholem „Bojaryšnik“ v Irkutsku na jihu Sibiře. Počet obětí ale může ještě vzrůst, protože v nemocnici jsou ve vážném stavu další lidé, informovala v pondělí agentura Interfax. Bojaryšnikem se napájelo 57 účastníků pitky.

„Podle posledních informací bylo s podezřením na otravu hospitalizováno 54 lidí, z nichž 49 zemřelo a stav ostatních je vážný nebo mimořádně vážný,“ citovala agentura Interfax zastupujícího prokurátora irkutské oblasti Alexandra Semenova.

Podle předběžných údajů všichni otrávení lidé pili nápoj vyrobený z pěny do koupele Bojaryšnik (Hloh), která obsahuje metanol. Úřady se obávají dalších případů masových otrav v souvislosti s blížícími se oslavami Nového roku.

O tragické kauze v Irkutsku byl informován prezident Vladimir Putin, oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Premiér Dmitrij Medveděv vydal prohlášení, které vyzývá k postihování podloudného prodeje nezákonně vyrobeného alkoholu. Výroba „samohonky“, jak v Rusku nazývají podomácku nelegálně vyráběný alkohol, je podle Medveděva tak rozšířená, že z trhu vytlačuje legálně vyráběné lihoviny.

Ve městě byl zakázán prodej veškerého nepotravinářského zboží, které obsahuje alkohol. Policie podle agentury TASS zadržela sedm lidí podezřelých z šíření smrtící metanolové směsi.

Pracovníci úřadů vyvěsili po Irkutsku upozornění. S varováním obcházejí i byty ve čtvrti, kde se nebezpečný alkohol objevil. Procházejí také místa, kde přebývají bezdomovci.

Čtěte také:

Léta se neúspěšně léčil z alkoholismu. Muž se rozhodl pro eutanazii

Vědci omylem obrátili spalovací proces. CO2 přeměnili na alkohol