Léta se neúspěšně léčil z alkoholismu. Muž se rozhodl pro eutanazii
ASISTOVANÁ SEBEVRAŽDA
Na západě Evropy došlo letos k dalšímu kontroverznímu případu eutanazie. O asistovanou sebevraždu požádal Holanďan, který se dlouhá léta neúspěšně léčil z alkoholismu. Kritici eutanazie to označují za znepokojující příklad toho, že asistovaná sebevražda se používá i v případě, kdy by měla být raději jedinci zprostředkována léčba a odborná pomoc. O příběhu muže informoval The Independent s odkazem na holandský magazín Linda.
41letý Mark Landegjik za posledních osm let závislosti na alkoholu podstoupil 21 odvykacích kúr, ani jedna z nich nebyla úspěšná. Otec dvou dětí kvůli své závislosti přišel o manželku a nastěhoval se zpět ke svým rodičům, napsal the Washington Post.
Kvůli své závislosti zažádal o eutanazii a po rok a půl trvajícím procesu lékaři jeho žádosti letos v červenci vyhověli. V den své smrti Landegjik vypadal, že je dobře naložený. Smál se, pil, kouřil a měl chuť k jídlu, uvedl v médiích jeho bratr Marcel. Zemřel obklopen svou rodinou.
Bratr zesnulého kritiku Markovy smrti odmítá. „Můj bratr trpěl depresemi a úzkostmi a snažil se to ‚léčit‘ alkoholem. Je z normální rodiny, nechtěl, aby se tohle stalo. Nezvolil si jednoduchý únik. Pouze humánní,“ řekl.
Nizozemsko bylo první zemí, která legalizovala v roce 2002 eutanazii, ale jen pro pacienty, u kterých se má za to, že trpí nesnesitelnou bolestí bez naděje na vyléčení. V říjnu se objevila zpráva, že nizozemská vláda chce navrhnout zákon, který by legalizoval asistovanou sebevraždu pro lidi, kteří mají pocit, že jejich život se naplnil, ale nutně nejsou nevyléčitelně nemocní.
V roce 2015 bylo v zemi zaznamenáno 5516 případů eutanazie, což bylo 3,9 procenta všech úmrtí v zemi.
Řada kritiků tvrdí, že nizozemská praxe eutanazie se již rozšířila za hranice, které byly původně zamýšleny. A dále říkají, že se termín „nesnesitelné utrpení“ používá nejen pro lidi s nevyléčitelnými nemocemi, ale také pro některé s duševním onemocněním nebo demencí.