1 ASISTOVANÁ SEBEVRAŽDA

Léta se neúspěšně léčil z alkoholismu. Muž se rozhodl pro eutanazii

, NOVÉ

Témata: , ,

Na západě Evropy došlo letos k dalšímu kontroverznímu případu eutanazie. O asistovanou sebevraždu požádal Holanďan, který se dlouhá léta neúspěšně léčil z alkoholismu. Kritici eutanazie to označují za znepokojující příklad toho, že asistovaná sebevražda se používá i v případě, kdy by měla být raději jedinci zprostředkována léčba a odborná pomoc. O příběhu muže informoval The Independent s odkazem na holandský magazín Linda.

41letý Mark Landegjik za posledních osm let závislosti na alkoholu podstoupil 21 odvykacích kúr, ani jedna z nich nebyla úspěšná. Otec dvou dětí kvůli své závislosti přišel o manželku a nastěhoval se zpět ke svým rodičům, napsal the Washington Post.

Kvůli své závislosti zažádal o eutanazii a po rok a půl trvajícím procesu lékaři jeho žádosti letos v červenci vyhověli. V den své smrti Landegjik vypadal, že je dobře naložený. Smál se, pil, kouřil a měl chuť k jídlu, uvedl v médiích jeho bratr Marcel. Zemřel obklopen svou rodinou.

Bratr zesnulého kritiku Markovy smrti odmítá. „Můj bratr trpěl depresemi a úzkostmi a snažil se to ‚léčit‘ alkoholem. Je z normální rodiny, nechtěl, aby se tohle stalo. Nezvolil si jednoduchý únik. Pouze humánní,“ řekl.

Nizozemsko bylo první zemí, která legalizovala v roce 2002 eutanazii, ale jen pro pacienty, u kterých se má za to, že trpí nesnesitelnou bolestí bez naděje na vyléčení. V říjnu se objevila zpráva, že nizozemská vláda chce navrhnout zákon, který by legalizoval asistovanou sebevraždu pro lidi, kteří mají pocit, že jejich život se naplnil, ale nutně nejsou nevyléčitelně nemocní.

V roce 2015 bylo v zemi zaznamenáno 5516 případů eutanazie, což bylo 3,9 procenta všech úmrtí v zemi.

Řada kritiků tvrdí, že nizozemská praxe eutanazie se již rozšířila za hranice, které byly původně zamýšleny. A dále říkají, že se termín „nesnesitelné utrpení“ používá nejen pro lidi s nevyléčitelnými nemocemi, ale také pro některé s duševním onemocněním nebo demencí.

Čtěte také: První dítě podstoupilo eutanazii v Belgii. O smrt požádalo samo

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.