Greenpeace chce žalovat Česko. Kvůli znečištěnému ovzduší

Greenpeace chce žalovat Česko. Kvůli znečištěnému ovzduší
Domov

Greenpeace vs. stát

kn Echo24

Ekologická organizace Greenpeace zvažuje, že na Česko podá žalobu kvůli znečišťování ovzduší. Motivoval ji soud v nizozemském Haagu, kde včera padl překvapivý rozsudek. Soudce se totiž svým verdiktem přiklonil na stranu místní ekologické iniciativy Urgenda a nařídil, aby Nizozemsko do roku 2020 snížilo množství emisí o 25 %. To je ještě o 8 % více, než měla v plánu vláda. Soud tak chce omezit vypouštění skleníkových plynů na hodnoty z roku 1990. 

„Záležitost budeme nejdříve konzultovat s právníky a necháme si vypracovat analýzu, pak do toho prostě půjdeme,“ řekl pro ECHO24.cz mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek s tím, že verdikt nizozemského soudu může mít zásadní dopad na vyjednávání o mezinárodní dohodě o ochraně klimatu a snižování emisí.

Znečišťování ovzduší je podle nizozemské Urgendy v přímém rozporu s Listinou základních práv a svobod, ke které se hlásí mnoho zemí včetně České republiky, která ji má zakotvenou v Ústavě. „Pokud se další země ocitnou v důsledku podobných soudních usnesení ve stejné situaci jako nyní Nizozemsko, donutí je to, aby přestaly o ochraně klimatu jen naplano mluvit a přijaly rázná opatření. Greenpeace nyní zváží podání podobné žaloby v České republice,“ expert na klima a energetiku Jan Rovenský z Greenpeace.

Nizozemsko mělo podle původních plánů vlády snížit množství vypouštěných emisí o 17 procent. Podle vědců by ale měly být rozvinuté země schopné snížit do konce roku 2020 emise skleníkových plynů o 25 až 40 %, soud se proto přiklonil k této spodní hranici.

Soudce argumentoval tím, že přestože bere na vědomí, že kvalita ovzduší nezávisí jen na Nizozemsku, každé snížení emisí napomáhá zabránit nežádané klimatické změně a může tak alespoň ukázat ostatním zemím cestu. Další soud týkající se omezení vypouštěných emisí by přitom měl v blízké době proběhnout i v Belgii.

Čtěte také: Greenpeace nechce vládnout v Indii, dělá jen svou práci

Kdo má vládnout: Greenpeace, nebo vláda?

VIDEO: Vojáci narazili do člunu Greenpeace. Aktivistka je v nemocnici

Související články