S udáváním u EET se počítalo od začátku, prozrazuje dva roky stará studie
ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Udavačský web, který nechal ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve středu večer zrušit, prý dehonestoval celou elektronickou evidenci tržeb (EET). Babiš, který je považován za autora celého projektu, říká, že o jeho existenci nevěděl. O víkendu přiznal, že „možná věděl“. S udáváním se ale počítalo už od začátku, píše se o něm už ve studii poradenské společnosti BDO z počátku roku 2015. Jako první o udavačském webu informoval server Echo24.cz.
Od středečního večera nemají lidé možnost nahlásit nevydanou účtenku na daňovém portálu. Tato možnost sloužila k tomu, aby lidé nahlásili podnikatele, který jim nevydal účet. Podle ministerstva financí i finanční správy ale tzv. udavačský web „dehonestoval celý úspěšný projekt“.
Obě instituce navíc anonymní udávání označily za okrajovou záležitost. „Formulář hlášení nevydání účtenky je v rámci celého projektu naprosto marginální záležitostí. Aby tato marginálie neoprávněně nedehonestovala celý úspěšný projekt, byl formulář z webu Finanční správy sejmut,“ uvedla Finanční správa i ministerstvo.
Ke zrušení došlo na přímý pokyn Babiše, který prohlásil, že o udavačském webu nevěděl a že se o něm dozvěděl z Twitteru. Server Blesk.cz ale upozornil, že v polovině prosince zaslal Babiš serveru sms, v níž o udavačském webu psal vědomě. Deník Echo24 rovněž v sobotu upozornil, že o udávání v souvislosti s EET už v roce 2015 otevřeně hovořil Babišův poradce Aleš Michl.
Historie udavačských webů
S udáváním se ale počítalo od začátku, zmínka je o něm ve studii proveditelnosti společnosti BDO z počátku roku 2015, kterou si ministerstvo financí zadalo. Výsledkem je druhý formulář na daňovém portálu, který slouží k ověřování účtenek. „Zákazník má možnost ověřit si, že byla tržba korektně zpracována. IS EET s případnými falešnými účtenkami dále pracuje, a odpovědné osoby, kontroloři, na základě těchto informací provedou případnou kontrolu poplatníka,“ píše se ve studii BDO.
Možnost ověřovat účtenky přitom slouží, stejně jako nahlášení nevydání účtenky, jako podklad pro kontrolu. Zákazník, který do systému zadá údaje z účtenky, tak nevědomky může podnikatele nahlásit. Ti si přitom už několikrát stěžovali, že se jim na daňovém portálu nezobrazují všechny tržby nebo se jim naopak zobrazují duplicitně.
O tom, že ověřování účtenky může sloužit jako nástroj k udávání, se hovořilo i na plénu sněmovny při projednávání zákona. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek tenkrát hovořil právě o studii BDO. „‘Jak jsme spolu udávali, jak jsme spolu žalovali.‘ To si teď budeme zpívat po zavedení EET na každé vesnici, na každém městě, protože budeme mít k dispozici udavačský web,“ prohlásil Kalousek. V té době byl Babiš jednání přítomný.
Na půdě sněmovny se o studii BDO, v níž se hovoří o udávání, zmínil i samotný Babiš. Konkrétně tak učinil 18. listopadu 2015. Babiš jinými slovy musel o udávání v souvislosti s EET vědět, nebo zmíněnou studii nečetl pozorně. Ani jedna možnost vicepremiéra nestaví do zrovna lichotivého světla.
Udavačský web se v minulosti stal několikrát terčem kritiky. Podle kritiků ho lidé mohli zneužívat například k řešení osobních sporů. Kromě širší veřejnosti a pravicové opozice se k němu kriticky už dříve vyjádřil například předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Uvedl, že se jedná o další zátěž pro podnikatele, který už tak má za správné proběhnutí evidence tržby veškerou zodpovědnost.