Konec nádražek v Čechách? EET, poslední hřebíček do jejich rakve

Skomírající fenomén

Konec nádražek v Čechách? EET, poslední hřebíček do jejich rakveAKTUALIZOVÁNO
Nádražní restaurace v pražské Bubenči. Foto: FOTO: Print Screen z Google Maps
6
Domov

Michaela Cápová

Elektronická evidence tržeb láme vaz především drobným podnikatelům a živnostníkům. Skupinou, kterou EET silně zasáhla, jsou také svébytné nádražní hospody. Jejich provozovatelé totiž označují elektronickou evidenci za poslední hřebíček do rakve už tak skomírajícího byznysu. Zakouřené české nádražní hospody, kde se točí levné pivo a servírují tlačenky a utopenci, jsou přitom ve světě raritou.

Podle webu Vágus.cz je EET jedním z důvodů, proč se v Česku uzavřou minimálně tří „nádražky“. Zřejmě nejznámější z nich je nádražní hospůdka v pražském Bubenči, která přežila svou klinickou smrt v srpnu 2014, kdy tu po 164 letech přestaly zastavovat vlaky. Výčepní Erich Rymarczyk, který se, aby měl jistější příjem, zhruba před rokem vrátil ke své profesi řezníka, se se svým synem rozhodli nádražku k 1. prosinci zavřít.

„Nádražka bez nádraží celou dobu balancovala na hraně rentability a s vidinou nutnosti pořízení registrační pokladny za deset tisíc a placení měsíčního pětisetkorunového výpalného zájem personálu o další provozování hospody uvadl,“ píše se na webu Vágus.cz, proč se provozovatelům bubenečské nádražky nechce investovat další energii do podniku, který se sotva vyplácel.

Další nádražkou v Česku, která se s příchodem EET zavřela, je ta ve Vrchlabí v Královehradeckém kraji. „Bylo nám tu s Vámi hezky a tak se chceme taky se ctí rozloučit,“ píše se v popisu facebookové události nazvané Listopadová Tančírna v Kufru aneb balíme Kufr, která byla poslední akcí ve Vrchlabí.

Provozovatel České hospody Kufr pro deník Echo24.cz potvrdil, že zavedení elektronické evidence tržeb představoval poslední hřebíček. ,,Mimo to za tím stojí i osobní, personální i zdravotní důvody, ale také to, že do toho nehodlám v tomhle režimu investovat další peníze,“ uvedl.

Třetí nádražní restaurace, která končí, je ta v Hranicích na Moravě. Její provozovatel však vyvrátil, že by za tím stálo EET. „Končíme kvůli zdravotním důvodů,“ uvedl na dotaz Echo24.cz, nicméně dodal, že s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí. „Je to nehorázná zlodějina. Pan Babiš chce podle mě rozkrást naši republiku,“ řekl provozovatel.

Deníku Echo24.cz se podařilo zjistit, že kvůli EET se rozhodl ukončit provoz také provozovatel nádražní restaurace ve Žluticích na Karlovarsku. „Ano, EET byla poslední kapka. Jednak jsem byl už na hospodu nějaký čas sám, pak jsem taky nechtěl investovat do podniku další tisíce kvůli EET,“ uvedl pan Richtera. Nádražka ve Žluticích nicméně nebude zavřená dlouho, protože se jí ujal nový provozovatel.

Tuzemské pivovary před koncem listopadu oznámily, že vědí o stovkách odběratelů, kteří se rozhodli od prosince ukončit činnost. Jde hlavně o menší a venkovské restaurace. Vyplývá to z jejich ankety mezi pivovary. Jenom největší výrobce piva Plzeňský Prazdroj uvedl, že pivo přestalo odebírat spolu se začátkem EET několik set subjektů.

Výzva:
Máte zkušenost s tím, že některé podniky ve vašem okolí zavírají? Že kvůli elektronické evidenci ruší provozovatelé svou živnost? Napište nám o tom na e-mail tereza.vilimova@echo24.cz. Všechny příběhy kolem EET si nově můžete přečíst na speciální stránce ZDE.

Čtěte také:

Stovky hospod končí kvůli EET, hlásí největší pivovary