Nahlásit restauraci kvůli EET? Prvním udavačem je Babišův iDnes.cz

Start EET

Nahlásit restauraci kvůli EET? Prvním udavačem je Babišův iDnes.czNOVÉ
Budova vydavatelství Mafra. Foto: Foto: Wikimedia Commons / Aktron
2
Domov

ly Echo24

Jednou z nejvíce kritizovaných věcí týkající se elektronické evidence tržeb (EET) bylo zavedení tzv. udavačského webu, kde mohou lidé „udat“ restauraci, která jim nevydá EET účtenku. Server iDnes.cz, který vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO), žádný takový web nepotřeboval. Udání na konkrétní restauraci umístil ve čtvrtek večer jako hlavní článek na své vlastní stránky.

Reportéři z iDnes.cz ve svém článku navštívili restauraci v Praze, kam šli na oběd. Každý pak dostal jinou účtenku – tu se všemi náležitostmi, i tu, kde chyběly povinné údaje. Správnou EET účtenku dostal reportér podle článku jen proto, že si pokladní všimla, že ji natáčí. Podnik se poté omluvil, že mu systém plně nefungoval a nastaly komplikace.

Evidence prochází prvním dnem ostrého režimu EET a i Finanční správa slíbila, že kontroly začne provádět až po několika dnech. Bude vycházet z analyzovaných dat z prvních dnů, ale i na základě došlých oznámení. K tomu Finanční správa ve čtvrtek uvedla speciální webový formulář, kam mohou lidé anonymně nahlásit restaurace, které nevydaly účtenku se všemi náležitostmi. „V tuto chvíli máme nahlášeno sedm případů nevydaných účtenek,“ sdělila serveru Echo24.cz ve čtvrtek v podvečer mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Server iDnes.cz, který spadá pod vydavatelství Mafra patřící Andreji Babišovi, si s tím však nelámal hlavu. Přestože ve společnosti sílila kritika „udavačství“, restaurace nebyla na iDnes.cz anonymizována. Uvedeny jsou název restaurace, její lokace i jméno pokladní.

Legraci z „udavačského webu“ si udělal českolipský aktivista Petr Jeník, když ve čtvrtek uvedl aplikaci Bonzačka. „Utrácí Váš soused víc než si vydělá? Má podezřele drahé auto? Nevydali vám účtenku v restauraci či na tržnici? Stáhněte si aplikaci Bonzačka a nahlašte to! Díky mobilní aplikaci Bonzačka nebylo hlášení podezřelého jednání nikdy jednodušší,“ píše se na webu Bonzacka.cz. Nejúspěšnějším donašečům pak Bonzačka na stránce slibuje výlet na Babišovu Farmu Čapí hnízdo. Jedná se však jen o recesi, aplikace neexistuje.

Čtěte také: Za udání výlet na Čapí hnízdo? ‚Aplikace‘ Bonzačka mobilizuje udavače

Nahlaste hospodského bez účtenky. Babiš připravil udavačský web