1

Evropa stojí na rozcestí

Evropský projekt založený po dvou devastujících světových válkách znepřátelenými státy byl od počátku především mírovým projektem, i proto se první uzavřené smlouvy týkaly uhlí, oceli a jaderné energie. Země Evropské unie jsou dnes nejbohatší částí světa. Díky evropské integraci se nevedou již přes 70 let války, které byly nedílnou součástí historie Evropy v minulých stoletích.

Po desítkách let stojíme na dalším rozcestí. A i my jako Česká republika si musíme odpovědět na otázku, jakou cestou se má EU ubírat i na to, jaká má být při těchto jednáních pozice samotné České republiky.

Směrů vývoje je celá řada, avšak v tuto chvíli, ať se nám to líbí či nikoliv, se většina západních zemí přiklání k hlubší integraci. Na nás záleží, jak se k tomuto vývoji postavíme. Zda budeme v jádru, na periferii či dokonce EU opustíme. Jsem pevně přesvědčena, že si za tohoto stavu musíme položit otázku, co je v zájmu ČR a jejího budoucího vývoje. Co je pro nás lepší? Co je pro nás důležité? Dle mého názoru je pro nás zásadní, abychom byli zemí ekonomickou úspěšnou, bezpečnou a suverénní. Jak můžeme tyto cíle co lépe naplnit? Budeme-li v jádru evropské integrace s nejvyspělejšími státy Evropy, či budeme na periferii s Bulharskem a Rumunskem nebo se budeme snažit hájit své zájmy jako samostatný stát.

Česká republika je v rámci Evropy středně velkou zemí, ale z globálního hlediska je zemí malou. Proto pevně zastávám názor, že chceme-li být zemí bohatou, bezpečnou a suverénní a ve stávajících komplikovaných podmínkách obstát, a ne zemí upadající, která se dříve či později znovu stane v nějakém směru ruským satelitem, musíme usilovat o to, abychom byli součástí pevného jádra evropské integrace. To je v zájmu České republiky.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.