Praktiky v hnutí ANO: Babiš Koštu nejdříve velebil, nyní ho potápí

KONEC HEJTMANA?

Praktiky v hnutí ANO: Babiš Koštu nejdříve velebil, nyní ho potápíNOVÉ
Oto Košta Foto: FOTO: Printscreen ČT
1
Domov

ren Echo24

Ačkoliv předseda hnutí ANO Andrej Babiš ještě před půl rokem hejtmana olomouckého kraje Otu Koštu označoval za charakterního člověka, který pomáhá lidem a je propagátorem zdravého životního stylu, nyní podporuje jeho odvolání. Výběr Košty se podle Babiše nepovedl a šéf ANO nyní tvrdí, že má olomoucký hejtman problémy s alkoholem. Oto Košta však tyto důvody považuje za zástupné. Podle jeho slov v úterním rozhovoru v DVTV měl již během kampaně informace, že měl hnutí jen dovést k vítězství ve volbách a poté být nahrazen.

Oznámení kandidatury lékaře Košty bylo v říjnu 2016 ze strany Andreje Babiše velkolepé. „Přátelé z Olomouckého kraje. Víte, že u Vás kandiduje na hejtmana světová kapacita, lékař, manažer a nositel Kříže svatého Václava? Jmenuje se Oto Košta. A byl to právě jeho výrok, který mě v těchto volbách zaujal úplně nejvíc: Umím řešit vážnější problémy, než jaké mají politici,“ psal v říjnu před krajskými volbami hrdě na Facebooku Andrej Babiš.

Ukázal, že je skutečný lídr, psal Babiš v říjnu

„Oto celý život pomáhá lidem. Má zásluhy nejen jako lékař, ale i jako propagátor zdravého životního stylu a prevence nemocí srdce a rakoviny. Sloužil v Olomouci na interně, založil nadaci kardio-vaskulární rehabilitace. Za těch 34 let bohaté kariéry ukázal empatii, manažerské dovednosti, sebedisciplínu, psychickou i fyzickou odolnost. Ukázal, že je skutečný lídr, který umí zvládnout svůj pracovní stres i stres lidí kolem sebe a vždycky vyšel s tím nejlepším výsledkem. Teď chce pomoct celému Olomouckému kraji. Nejen ve zdravotnictví, které má dokonale v malíčku, ale taky v dopravě a dalších palčivých oblastech,“ psal dále ve facebookovém příspěvku Babiš.

Jak to tak vypadá, dnes již Babiš Koštu za propagátora zdravého životního stylu a skutečného lídra nepovažuje. Naopak požaduje jeho okamžité odvolání. Serveru Blesk.cz dříve řekl, že se hnutí ANO výběr hejtmana Olomouckého kraje příliš nepovedl. Košta podle Babiše také přestal komunikovat s náměstky za ANO a navíc má prý osobní problémy. „Začal mít problém i s alkoholem. Proto musí z postu hejtmana odejít,“ dodal Babiš.

Výzva k rezignaci byla podle tiskové zprávy ANO jednomyslná. „Jako nováček v politice měl pan doktor Košta k dispozici celý náš odborný tým, stáli za ním zastupitelé. Bohužel u něj nad smyslem pro povinnosti převládla nekoncepčnost, chaotičnost a neschopnost práce v týmu. Pan Košta prostě neřídil kraj efektivně, odmítal spolupracovat s hnutím,“ uvedl krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk.

Košta však pochybení odmítá a rezignovat nehodlá. „Výzvu k rezignaci jsem nepřijal. Důvody jsou jasné a zřejmé. Ty důvody, které mi byly dány na stůl, považuji za zástupné problémy, nikoli za skutkovou podstatu věci,“ uvedl v pondělí Košta. V krajských volbách získal 2751 preferenčních hlasů, což byl na kandidátce ANO v Olomouckém kraji nejvyšší počet. Hejtman uvedl, že po zveřejnění informací o jeho možném odvolání mu vyjádřila řada lidí podporu.

Měl jsem plnit černou práci

„Už v kampani byly informace, že bych měl plnit jen černou práci. Věřil jsem tomu, že jsem byl vybrán pro své kvality. Myslel jsem si, že to není pravda, a dokonce jsem si i myslel, že je to z tábora protikandidáta,“ uvedl v úterý v DVTV Košta na dotaz, proč i přesto s kandidaturou souhlasil.

Členové hnutí ANO ho podle jeho slov postupně upozorňovali na to, že by měl dovést hnutí k vítězství ve volbách a poté má být nahrazen někým jiným.

V úterý se také kriticky vyjádřil ke slovům Andreje Babiše. „Je pro mě nepochopitelné, že do dnešního dne, přesto všechno co se děje, mi člověk, který si mě vybere, který řekne, že je to v pořádku, který se mnou stráví hodinu intenzivního rozhovoru, když nastanou problémy, nenajde deset minut na to, aby mně zavolal a řekl: Potřebuji s vámi mluvit. Do dneška jsme spolu nemluvili,“ uvedl Košta s tím, že respekt k Andreji Babišovi už nemá, ale stále ho uznává. Mimo jiné pro jeho workoholismus.

Po únorové výzvě hnutí ANO na rezignaci hejtmana a po slovech o opilství, nekoncepčnosti a neschopnosti práce v týmu zní tedy výzva předsedy Andreje Babiše z října 2016 trochu jako špatný vtip. „Po všech těch letech, co tu vládli tradiční politici, si Olomoucký kraj zaslouží skutečného a hlavně charakterního hejtmana. Prosím udělejte si už čas a dejte mu svůj hlas,“ vyzýval tehdy Andrej Babiš.

Čtěte více: ANO tlačí svého hejtmana k rezignaci. Prý nespolupracoval, tvrdí hnutí