2 Trest pro herce

Maryško dostal za ‚vtip‘ s Lidicemi pokutu a veřejné práce

, NOVÉ

Jiří Maryško si za zveřejnění nevhodné fotografie na sociální síti Facebook odpracuje 180 hodin veřejných prací a zaplatí pokutu 25 000 korun. Ústecký okresní soud v pátek potvrdil dohodu o vině a trestu za výtržnictví, kterou uzavřel se státním zástupcem. Maryško u soudu řekl, že činu lituje. Dohoda schválená soudem je pravomocná. 

Herec, který působí mimo jiné ve spolku Činoherák Ústí, zveřejnil na Facebooku snímek z filmu Lidice zachycující popravu s komentářem, že si takto představuje úklid ústeckého magistrátu. Vyjmenoval bývalé i současné zastupitele. 

„Jsem si vědom nevhodnosti svého vtipu a je mi to velice líto,“ řekl u soudu Maryško. Podle původní právní kvalifikace případu mu hrozilo i vězení. Pokutu má Maryško zaplatit v pěti měsíčních splátkách. Pokud by to neudělal, strávil by dva měsíce ve vězení. 

Maryško u snímku zmínil jména několika ústeckých politiků. Mimo jiné bývalého primátora Víta Mandíka, poslankyně Zuzany Kailové (oba ČSSD), zástupců hnutí Ústečané nebo zastupitelky Květoslavy Čelišové (KSČM). Proti použití fotografie znázorňující popravu v Lidicích se ohradili i přeživší.

„Z 203 žen, které musely 10. června 1942 opustit své domovy, přišly o muže a děti a byly uvězněny v koncentračních táborech, se po válce do Československa vrátilo 143 žen, dnes žijí pouze tři. Nejstarší je 92 let a nejmladší je 89,“ napsal Pavel Horejšovský, který patří mezi 17 přeživších lidických dětí, jménem Českého svazu bojovníků za svobodu. 

Maryško na Facebooku zmínil i zastupitele Jana Eichlera (ČSSD). Tomu loni v březnu po jednání zastupitelstva o bývalém Činoherním divadle nafackoval. Za přestupek zaplatil tehdy Maryško pokutu 500 korun. 

Maryško ze začátku k případu přistupoval s určitým nadhledem. Na začátku února na svém facebookovém profilu popsal, jak probíhal jeho rozhovor s policisty: „Tak mi dneska volali policajti, abych se vyjádřil k tomu facebookovýmu vtipu. A prej, jestli jsem ho psal pod vlivem drog. Tak jsem přiznal, že jsem byl vypálenej jak Lidice. Pak se ještě zeptali na alkohol. A já na to, že jsem v sobě měl maximálně dva ležáky. Smáli se a zavěsili. A ani se nerozloučili…“

Herec ve zmíněném příspěvku kromě samotných Lidic zmiňuje i „ležáky“. Tím zřejmě narážel na osadu Ležáky, která byla – stejně jako Lidice – srovnána se zemí během Heydrichiády. 

Čtěte také: Novinář na Facebooku obvinil politika. Poté záhadně uhořel

Rusko hrozí, že zákaže Google, Twitter a Facebook

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.