Maryško dostal za ‚vtip‘ s Lidicemi pokutu a veřejné práce

Trest pro herce

Maryško dostal za ‚vtip‘ s Lidicemi pokutu a veřejné práceNOVÉ
Sporný příspěvek, který Maryško umístil na svůj Facebook. Foto: Reprofoto: Facebook Jiřího Maryška
2
Domov

Echo24

Jiří Maryško si za zveřejnění nevhodné fotografie na sociální síti Facebook odpracuje 180 hodin veřejných prací a zaplatí pokutu 25 000 korun. Ústecký okresní soud v pátek potvrdil dohodu o vině a trestu za výtržnictví, kterou uzavřel se státním zástupcem. Maryško u soudu řekl, že činu lituje. Dohoda schválená soudem je pravomocná. 

Herec, který působí mimo jiné ve spolku Činoherák Ústí, zveřejnil na Facebooku snímek z filmu Lidice zachycující popravu s komentářem, že si takto představuje úklid ústeckého magistrátu. Vyjmenoval bývalé i současné zastupitele. 

„Jsem si vědom nevhodnosti svého vtipu a je mi to velice líto,“ řekl u soudu Maryško. Podle původní právní kvalifikace případu mu hrozilo i vězení. Pokutu má Maryško zaplatit v pěti měsíčních splátkách. Pokud by to neudělal, strávil by dva měsíce ve vězení. 

Maryško u snímku zmínil jména několika ústeckých politiků. Mimo jiné bývalého primátora Víta Mandíka, poslankyně Zuzany Kailové (oba ČSSD), zástupců hnutí Ústečané nebo zastupitelky Květoslavy Čelišové (KSČM). Proti použití fotografie znázorňující popravu v Lidicích se ohradili i přeživší.

„Z 203 žen, které musely 10. června 1942 opustit své domovy, přišly o muže a děti a byly uvězněny v koncentračních táborech, se po válce do Československa vrátilo 143 žen, dnes žijí pouze tři. Nejstarší je 92 let a nejmladší je 89,“ napsal Pavel Horejšovský, který patří mezi 17 přeživších lidických dětí, jménem Českého svazu bojovníků za svobodu. 

Maryško na Facebooku zmínil i zastupitele Jana Eichlera (ČSSD). Tomu loni v březnu po jednání zastupitelstva o bývalém Činoherním divadle nafackoval. Za přestupek zaplatil tehdy Maryško pokutu 500 korun. 

Maryško ze začátku k případu přistupoval s určitým nadhledem. Na začátku února na svém facebookovém profilu popsal, jak probíhal jeho rozhovor s policisty: „Tak mi dneska volali policajti, abych se vyjádřil k tomu facebookovýmu vtipu. A prej, jestli jsem ho psal pod vlivem drog. Tak jsem přiznal, že jsem byl vypálenej jak Lidice. Pak se ještě zeptali na alkohol. A já na to, že jsem v sobě měl maximálně dva ležáky. Smáli se a zavěsili. A ani se nerozloučili…“

Herec ve zmíněném příspěvku kromě samotných Lidic zmiňuje i „ležáky“. Tím zřejmě narážel na osadu Ležáky, která byla – stejně jako Lidice – srovnána se zemí během Heydrichiády. 

Čtěte také: Novinář na Facebooku obvinil politika. Poté záhadně uhořel

Rusko hrozí, že zákaže Google, Twitter a Facebook