Slovensko podalo žalobu proti kvótám na uprchlíky

Slovensko žaluje EU

Slovensko podalo žalobu proti kvótám na uprchlíkyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovensko podalo u soudního dvora Evropské unie žalobu proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. Informaci potvrdil slovenský premiér Robert Fico. Ten již na začátku týdne avizoval, že k podání žaloby dojde v průběhu následujících dní. Česko se k žalobě nepřipojí.

„Toto rozhodnutí (o kvótách) bylo přijato v rozporu s evropským právem. Kvóty považujeme na nerealizovatelné. Praxe ukazuje, že kvóty jsou fiaskem,“ prohlásil Fico po zasedání kabinetu, který žalobu projednal. Bratislava požaduje, aby unijní soud vyhlásil rozhodnutí o zavedení kvót za neplatné.

O přerozdělení 120 tisíc uprchlíků rozhodli ministři vnitra států EU jasnou většinou hlasů v září. Proti se při hlasování postavily kromě Slovenska také Česko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Slovensko již po schválení kvót na rozmístění uprchlíků oznámilo, že se tomuto rozhodnutí nepodřídí a že ho napadne u unijního soudu.

Slovensko zpochybňuje i způsob, jakým ministři vnitra o kvótách rozhodli. „Domníváme se, že rada ministrů vnitra měla rozhodovat jednomyslně a nikoli většinově, protože v daném případě se hlasovalo o návrhu komise a došlo ke změnám tohoto návrhu. V takovém případě se podle příslušné právní úpravy má rozhodovat jednomyslným hlasováním,“ řekl Fico.

Ke slovenské žalobě se pravděpodobně přidá také Maďarsko. Maďarský parlament totiž již v polovině listopadu schválil zákon, který poskytuje vládě pravomoci k tomu, aby u Evropského soudního dvora napadlo tento plán na přerozdělení žadatelů o azyl. Fico podle svých slov jedná také s novou polskou premiérkou Beatou Szydlovou. K osobnímu setkání obou politiků by mělo dojít ve čtvrtek v Praze během jednání Visegrádské čtyřky.

Na základě kvót by mělo Slovensko v první fázi převzít 802 migrantů z Itálie a Řecka a následně v případě potřeby dalších 656 uprchlíků. Slovensko dříve v tomto týdnu oznámilo, že na dobrovolném principu přijme 149 asyrských křesťanů z Iráku. S jejich integrací do společnosti bude pomáhat katolická církev.

Český premiér Bohuslav Sobotka naopak prohlásil, že se Česko k této žalobě nepřipojí, protože by to oslabilo její pozici v rámci Evropské unie. Přehodnotit tento postup české vlády chce však ministr financí Andrej Babiš. „Musíme možná ještě i zvážit, jestli se nepřidáme k té žalobě, co dalo Slovensko na kvóty, protože kvóty jsou nesmysl. Polská vláda také říká, že jsou nesmysl. Všichni to vědí,“ poznamenal.

O přehodnocení původního vládního stanoviska mluvil Andrej Babiš znovu v pátek 27. listopadu ve Sněmovně. Jeho nápad téhož dne odmítli šéf ČSSD Sobotka i předseda třetí koaliční strany (KDU-ČSL) Pavel Bělobrádek. Během dnešního jednání se už česká vláda kvótami nezabývala, řekl novinářům v průběhu pravidelného zasedání kabinetu státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Žalobu je možné podat nejpozději do 18. prosince.

Čtěte také:

Slovensko podá žalobu kvůli kvótám už tento týden

Slovenský tisk se pustil do Fica kvůli žalobě proti kvótám

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články