V Turecku lynčují poražené pučisty. Jednomu prý uřezali hlavu

DOZVUKY VOJENSKÉHO PUČE

V Turecku lynčují poražené pučisty. Jednomu prý uřezali hlavuNOVÉ
Fotografie, jež údajně zachycuje tělo vojáka, jemuž dav uřezal hlavu. Foto: Reprofoto: Twitter/ASH MKHITARYAN
1
Svět

vb Echo24

Nezdařený puč části turecké armády má divokou dohru. Na sociálních sítích se v současné době šíří fotky a videa, kde stoupenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana lynčují poražené vojáky. Jednomu podle zahraničních médií dokonce uřezali hlavu.

K šokujícímu incidentu podle britského deníku Independent došlo na istanbulském mostě, který spojuje evropskou a asijskou část města. Stoupenci Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) zde podle fotek na sociálních sítích uřezali hlavu jednomu z poražených vojáků. Právě na tomto mostě bylo během nezdařeného puče jedno ze stanovišť vzbouřených vojáků.

Fotky a videa na Twitteru ale zachycují i další incidenty, kde zdivočelý dav bije poražené vojáky, popřípadě po nich hází různé předměty.

Několik fotografií rovněž zachycuje civilisty – pravděpodobně Erdoganovy příznivce – jak poražené vojáky bičují opasky.

Část turecké armády se proti režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vzbouřila v pátek večer. Vojákům se podařilo obsadit několik strategicky významných míst, jejich puč však byl nakonec neúspěšný. Nezdařené povstání si vyžádalo nejméně 161 mrtvých a 1440 zraněných lidí.

Do těchto čísel ale nejsou započítaní mrtví a zranění pučisté. Těch podle prozatímního náčelníka generálního štábu Ümita Dündara může být 104. Premiér Binali Yildirim ale nyní řekl, že mrtvých pučistů je asi dvacet.

Zadržet se podařilo celkem 2839 pučistů, kteří podle Dündara pocházejí hlavně z řad armádního letectva, četnictva a některých členů tankových divizí. Velení armády podle něj puč od samého začátku odmítlo, řadu z důstojníků si pučisté vzali jako rukojmí. Informaci o zajetí několika členů velení turecké armády potvrdil i ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik.

Čtěte také: Puč v Turecku se nezdařil. Zabito bylo 161 lidí, tisíce vojaků ve vězení

V sobotu se zároveň objevila zpráva, že osm poražených pučistů se pokusilo z Turecka uprchnout pomocí helikoptéry, se kterou doletěli do sousedního Řecka, kde požádali o azyl.

Čtěte také: V Řecku přistál vrtulník s tureckými vojáky. Požádali o azyl