Sisák s Halou připravili Řebíčkovu Slavii o 25 milionů, tvrdí policie

Oba muži přišli na policii

Sisák s Halou připravili Řebíčkovu Slavii o 25 milionů, tvrdí policieNOVÉ
Petr Sisák Foto: Foto: Repro ČT
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Kauza údajně zmanipulovaných insolvenčních řízení kolem Petra Sisáka a Ivo Haly se podle deníku Právo kromě úpadku Via Chem Group dotýká také fotbalového klubu SK Slavia Praha, který do loňska vlastnil Aleš Řebíček. Toho podle policie organizovaná skupina připravila o téměř 25 milionů korun. Sisák i Hala se ve středu ráno dostavili na policii.

Útok na Řebíčka podle policie spočíval ve zinscenování fiktivního insolvenčního řízení společnosti Falkonida, do jejíhož majetku nastrčená insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, která je v současné době ve vazbě, zahrnula i smýšlenou pohledávku za Slávii v řádu stamilionů korun, píše Právo. Vyplývá to z textu obvinění, které se Právu podařilo získat.

Takto připravený podvod podle dokumentu, z nějž Právo čerpá, vyvolává dojem, že Falkonida má nárok na akcie Slávie v hodnotě více než 500 milionů korun. Podle Práva měla skupina dotlačit Řebíčka k jednání o odkoupení pohledávek insolvenčních věřitelů, přičemž jako prostředník měl při tomto vyjednávání vystupovat Hala.

Čtěte také: V kauze Spolchemie je obviněn i žalobce Roman Skopal

Ten měl nabízet, že zařídí dohodu o mimosoudním vyrovnání, s čímž Řebíček nakonec souhlasil a v dubnu 2014 vyplatil přes nastrčené advokáty skupině 24 miliónů a 688 tisíc korun, píše Právo. Sisák nicméně veškerá obvinění odmítá a považuje je za absurdní.

Podle textu se obvinění týká celkem čtrnácti lidí včetně Sisáka a Haly. Text také detailně popisuje, jak měla celá skupina manipulovat insolvenci společnosti Via Chem Group. Zmiňuje také nátlak na soudkyni českobudějovického krajského soudu Marii Červenkovou, která měla úpadek na starosti, píše Právo.

Sisák s Hálou dorazili na policii

Při pátečním zásahu se nepodařilo podnikatele Sisáka ani jeho advokáta Hálu zadržet. Spekulovalo se tedy o tom, že měli informace o chystané razii a proto odjeli. Sisák podle Práva ale odmítl, že by se vyhýbal policii. „Jsem samozřejmě i nyní zcela připraven plně spolupracovat při vysvětlování a objasňování tohoto absurdního, dalo by se říci, až kafkovského případu. Věřím, že jde o hluboké nedorozumění,“ uvedl Sisák v úterý.

Ve středu se oba muži dostavili na policii. „Klient se dnes osobně dobrovolně dostavil na základě předvolání na policii, konkrétně na adresu ÚOKFK (protikorupční policie) uvedenou v předvolání k podání vysvětlení,“ sdělil Halův advokát Lukáš Trojan.

V roce 2013 na ni měl Hala opakovaně naléhat, aby zamítla nároky oprávněných věřitelů, podle Práva například městské části Praha 10, která utopila v bezcenných dluhopisech Via Chem Group téměř 100 miliónů. Hala měl dokonce soudkyni přivézt do její kanceláře už vypracovaný koncept usnesení o odmítnutí návrhu oprávněných věřitelů, což Červenková následně také udělala. Vše měl přitom řídit Sisák, píše Právo.

Mezi další obviněné patří insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a thaiboxer Tomáš Machotka. Tato čtveřice skončila ve vazbě. Podle médií patří mezi zbývající obviněné, kteří jsou stíhání na svobodě, advokáti Jan Pacovský a Robert Vladyka, Jozef Kaán, Petr Líska, Sisákův otec Vladimír nebo brněnský státní zástupce Roman Skopal.

Čtěte také:Věděl Sisák s Halou o razii ve Spolchemii předem?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články