U Zemana: Vláda bez Sobotky a Babiše nebo předčasné volby

SCHŮZKA K POLITICKÉ KRIZI

U Zemana: Vláda bez Sobotky a Babiše nebo předčasné volbyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

bp Echo24

Na jednání v Liberci, kam pozval prezident Miloš Zeman zástupce koalice k řešení současné politické krize, k posunu nedošlo. S návrhem předčasných voleb nesouhlasí jak šéf lidovců Pavel Bělobrádek, tak předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Po schůzce to ve středu večer řekli novinářům. Podle Babiše byl další návrh, aby vznikla vláda bez něho i Sobotky.

„Shodli jsme se na tom – jak hnutí ANO, tak KDU-ČSL – že předčasné volby nejsou prioritním řešením. Lidovci mají zájem na tom, aby vláda pokračovala v tomto půdorysu,“ prohlásil Bělobrádek. Zda došli k nějakému řešení, jak ze současné politické krize, předseda lidovců uvedl pouze to, že do věci „prezident aktivně vstoupil“. Také se nechal slyšet, že vyzval prezidenta k respektování ústavy a návrhu premiéra na odvolání Babiše. 

Bližší podrobnosti nechtěl sdělovat ani ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který na jednání přijel za premiéra Bohuslava Sobotku, který je v Lucemburku. „Rozebírali jsme dopodrobna veškeré možnosti,“ řekl. Chovanec podle svých slov prezidentovi tlumočil, že sociální demokracie trvá na odchodu Babiše z vlády. Podle ministra během jednání Babiš vůbec nepřipustil možnost, že by rezignoval.

Babiše později citoval server Novinky.cz, podle nějž jedna z variant navržených prezidentem je vláda bez něj a současně bez premiéra Bohuslava Sobotky. „Demise vlády – bez Babiše bez Sobotky. Vracíme se do původního scénáře pana premiéra,“ řekl webu Babiš. ANO je podle něj připraveno o tom jednat.

Jednání začalo o půl osmé večer v libereckém hotelu Imperial. Provázela ho demonstrace odpůrců, kteří se před hotel přesunuli z Benešova náměstí. Desítky lidí s transparenty žádaly odvolání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Vládní krize se týká Sobotkových snah odvolat Babiše z funkce ministra financí kvůli jeho nevyjasněným kauzám. Sobotka předložil návrh na odvolání ministra financí Hradu, prezident Miloš Zeman ale s odvoláním otálí, což někteří odborníci i politici hodnotí jako porušování ústavy.

Kolem 150 odpůrců Zemana i Babiše drží policisté na opačné straně ulice. Na místě je i antikonfliktní tým. K žádným potyčkám ale zatím nedošlo. Lidé mají transparenty s hesly jako „Nejsme kampaň“, na jednom je fotka Babiše a oprátky. „Nevykřikujeme nic sprostého, jak uvádí pan Ovčáček na twitteru,“ ohradila se jedna z účastnic protestů. Zazněla ale hesla „dodržujte ústavu“, „zůstaň v Číně“, „neboj se a vylez, Kalousek tady není“ nebo „dost bylo ostudy“, „Miloše do koše“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemanova schválnost? Pozval si šéfy koalice, Sobotka je přitom v zahraničí