1

Blokování EET? Opozice může nechtěně nahrát Babišovi

Témata: , ,

Rozjezd elektronické evidence tržeb (EET) se zdá být nezvratný. Omezení diskusí v Poslanecké sněmovně, které prosadila tento týden vládní koalice, povede zřejmě k tomu, že dolní komora během února definitivně schválí příslušný zákon. Původně měl platit už od začátku letošního roku, také díky rezistenci pravicové opozice se však projekt několikrát zpozdil. ODS a TOP 09 na první pohled dosáhly, čeho chtěly – zviditelnily se coby obhájci podnikatelů a bojovníci proti represivnímu tažení ministra financí Andreje Babiše (ANO). V konečném důsledku ale může zdržovací taktika prospět právě Babišovi.

Podle dostupných informací by se elektronické pokladny měly „roztočit“ od listopadu. To je plus pro Babiše a celou koalici – první dopady zavedení EET se dostaví až po krajských volbách a výrazně tedy nezasáhnou do výsledků. Z harmonogramu Finanční správy navíc vyplývá, že nemalá část podnikatelů a živnostníků se do projektu zapojí dokonce až po volbách do Poslanecké sněmovny, které by se měly konat v říjnu 2017.

Připomeňme, že od začátku budou muset pokladny začít používat restaurace a ubytovací zařízení. V očích mnoha zákazníků je nicméně zavedení dálkově kontrolovaných účtenek v hospodách a kavárnách spíš plus a Babiš u nich nejsnáze uspěje s argumentem, že zasahuje proti podvodníkům. Po třech měsících bude následovat maloobchod a velkoobchod, což je sice velká skupina, zároveň se však asi nejsnáze s evidencí tržeb sžije. Ostatní, například svobodná povolání, přepravci a zemědělci přijdou na řadu až patnáct měsíců po začátku evidence, tedy v roce 2018. Až osmnáct měsíců k dobru budou mít vybraná řemesla a výrobní činnosti, s nimiž by lidé mohli asi nejvíce sympatizovat.

Pokud pravicoví lídři spoléhají na to, že dopady EET „osladí“ výsledek Babišovu hnutí v příštích sněmovních volbách, mohou se krutě zmýlit. Šéfovi ANO oddalování projektu vlastně tolik nevadí. Vinu může dál svalovat na „žvanící“ pravici, rozešle další várky dětských pokladniček a pokud bude konfrontován s věcnou kritikou, bez váhání znova vymění příslušnou náměstkyni. Naopak, delšího času mohou jeho úředníci jenom využít k vychytání much, za které by jinak slízli kritiku. ODS a TOP 09 by bývaly udělaly lépe, kdyby zákon ve sněmovně tak sveřepě neblokovaly. Teď ztrácejí šanci, že stihnou Babiše v EET vykoupat.

Čtěte také: Babiš mění taktiku. Koalice okleštila opozici, EET projde v únoru


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.