Policisté vyšetřující Babišovo Čapí hnízdo byli tajně sledováni

kauza Čapí hnízdo

Policisté vyšetřující Babišovo Čapí hnízdo byli tajně sledovániAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V kancelářích pražské hospodářské kriminální policie byla nalezena odposlouchávací zařízení včetně skryté kamery. Upozornilo na to dnešní Právo. Podle České televize policie podezřívá jednoho z kriminalistů, že na pokyn lidí z okolí Jany Nagyové ovlivňoval vyšetřování bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka kvůli zveřejnění odměn, které Nagyová pobírala jako někdejší ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase.

Obžaloba Randáka vinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které údajně výrazně zhoršilo pověst Nagyové, nyní Nečasové. Soudy ale pravomocně rozhodly o tom, že vynesení informací o nadstandardně vysokých odměnách z úřadu vlády do médií nebylo trestným činem.

Nagyová, která se za Nečase v roce 2013 provdala, v současné době čelí několika obžalobám, mimo jiné v kauze zneužití Vojenského zpravodajství a kvůli vynášení informací z BIS. Obviněna je i za krácení daní z dárků, které jako Nečasova pravá ruka dostávala od vlivných lidí.

Informace o nálezu odposlechů u pražských policistů potvrdily Právu dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich byly v kancelářích týmu, který vyšetřuje podezření na dotační podvod související se stavbou farmy Čapí hnízdo, jejímž majitelem je vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Čapí hnízdo získalo na svou obnovu padesátimilionovou evropskou dotaci. Prověřuje ji Evropský úřad proti podvodům. Babiš jakoukoli souvislost s odposlechy odmítl.

„Nemám žádné povědomí o tom, že by policie vyšetřovala Čapí hnízdo. Nemám o tom žádnou informaci. Považuju to zase za nějakou podivnou náhodu, že právě dnes, když máme (hnutí ANO) konferenci, to hned ráno někdo oznámí,“ reagoval Babiš pro ČTK na informaci o nálezu odposlechů u policistů, kteří prý vyšetřují okolnosti přestavby jeho farmy.

Sledovala detektivy Inspekce?

Kdo a proč štěnice do prostor v sídle pražské policie nainstaloval a sledoval tak vyšetřovatele při práci, není zatím jasné. Zda detektivy sledovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která ze zákona šetří trestnou činnost policistů, není tak jisté.

Podle Práva mluvčí inspekce Radka Sandorová nechtěla záležitost komentovat. „K dotazované věci nebyly uvolněny žádné informace ke zveřejnění,“ řekla mluvčí.

Celou kauzu glosoval na svém twitterovém účtu i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Mám zdvořilý dotaz: je tady někdo, kdo vadí Andreji Babišovi a přesto se domnívá, že není ,,napíchnut“,“ dotázal se v souvislosti s údajným odposloucháváním.

Čtěte také: Babiš požaduje očistu ANO od prospěchářů a dohled nad kandidáty

Zdravý, nemocný a zase zdravý? Ministerstvo financí potopilo Babiše

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články