Sobotka v Minnesotě navšívil krajany, ocenil významného lékaře

Sobotka v Minnesotě navšívil krajany, ocenil významného lékařeNOVÉ
Sobotka, krajanům řekl, že do Spojených států přijel, aby podpořil vzájemné vztahy, do Minnesoty pak proto, že má hodně společného s historií obou zemí. Foto: FOTO: Twitter/Bohuslav Sobotka
Svět

PREMIÉR NA NÁVŠTĚVĚ USA

Echo24

Loutkami v nadživotní velikosti, tradičními kroji i chlebem se solí přivítali v sobotu krajané premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) při návštěvě Sokola v americkém městě St.Paul. Ve státě Minnesota na americkém středozápadě, kde St.Paul leží, dnes žije asi 85 tisíc lidí s českými kořeny, setkání s ministerským předsedou si nenechaly ujít na tři stovky z nich.

Sobotka, kterému se dostalo velmi vřelého přijetí, krajanům řekl, že do Spojených států přijel, aby podpořil vzájemné vztahy, do Minnesoty pak proto, že má hodně společného s historií obou zemí. „Americký Sokol je hodně důležitý pro udržování české identity a našeho kulturního dědictví a já si velmi vážím všech, kdo právě této věci pomáhají,“ poznamenal premiér, který se s krajany sešel právě v budově zdejšího Sokola, která je jednou z nejstarších takových v USA.

V krátkém projevu Sobotka zdůraznil, že vztahy mezi Českem a Minnesotou, kde česká komunita žije přes 150 let, nejsou jen otázkou minulosti, ale silné jsou i dnes v řadě oblastí, včetně vědy a výzkumu, zdravotnictví nebo výměny studentů. Právě v Minnesotě sídlí jedna z nejslavnějších amerických nemocnic Mayo Clinic, která již několik let spolupracuje s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně.

Ještě před odpoledním setkáním, na němž mohl zhlédnout vystoupení několika folklorních souborů, Sobotka medailí Karla Kramáře in memoriam vyznamenal Charlese Prosheka, někdejšího významného lékaře v Minneapolis a bývalého československého honorárního konzula.

Proshek, jehož prarodiče přišli z českých zemí, se narodil v roce 1893 a vystudoval medicínu na univerzitě v Minneapolis. Během první světová války se vydal jako dobrovolník na Sibiř, aby tam pomáhal československým legionářům. Po návratu do USA se v roce 1928 stal honorárním konzulem Československa. Se svou československou manželkou pomohl během druhé světové války více než 50 studentům uniknout nacistické okupaci a dostudovat v USA. V roce 1948 se na protest proti komunistickému puči vzdal funkce honorárního konzula, v úzkem kontaktu s krajany ale zůstal až do své smrti v roce 1957.

Dopoledne Sobotka jednal s guvernérem Minnesoty Markem Daytonem, především o vzájemné ekonomické spolupráci. Český premiér guvernéra pozval k návštěvě České republiky a vybídl ho k sestavení podnikatelské delegace, která by s ním mohla do země dorazit.

Večer místního času (neděle brzy ráno SELČ) pak vládní speciál s ministerským předsedou dosedne na letiště v Los Angeles, kde Sobotku v dalších dnech čekají jednání s americkými filmaři nebo českými podnikateli v Sillicon Valley.

Čtěte také: Sobotka se pochlubil fotkami z Bílého domu