1 Církev získala na Hradě dvě budovy

Duka ustoupil. Čtyři pětiny církevních restitucí zůstanou Hradu

, NOVÉ

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka v pátek na Pražském hradě stvrdili dohodu, podle níž přejdou dvě nemovitosti v areálu Hradu na katolickou církev. Jiřský klášter a Nové probošství církev dostane na základě žádosti podané v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. Získává tak pětinu původně požadovaných domů a na oplátku se vzdá svých dalších nároků. Dohodu mezi Hradem a církví avizoval Zeman už loni v létě. Smlouvy dnes podepsali zástupci katolické církve a Hradu.

Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Církev původně usilovala o více nemovitostí na Hradě. Loni v létě spolu obě strany uzavřely memorandum o příští dohodě, podle níž dostane Náboženská matice klášter sv. Jiří a Metropolitní kapitula u sv. Víta vedlejší budovu Nového probošství.

Čtěte také: Ovčáček jde bojovat za svobodu po boku Bobošíkové

Matice žádala také vydání baziliky sv. Jiří, jednoho z nejstarších českých kostelů a pohřebiště Přemyslovců. Metropolitní kapitula podala žádosti i o vydání několika domů ve Vikářské ulici, jedné nemovitosti ve Zlaté uličce a také o některé movité památky. Jednání dospěla k tomu, že církev se získáním dvou zmíněných nemovitostí svých dalších nároků vzdá.

Spolu se zveřejněním memoranda o budoucí dohodě se loni Metropolitní kapitula i Náboženská matice zavázaly, že do pěti let od nabytí vlastnického práva získané objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Slíbily to nad rámec zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, který žádnou takovou podmínku nestanovuje.

Čtěte také: Važte slova, vyzval Senát Zemana. Ovčáček mluví o náhubku

Proti dohodě se v minulosti ostře postavil kardinál Miloslav Vlk, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Podle Duky ale při svém vyjádření neměl dostatek informací. Naopak proti navracení nemovitostí na Hradě se postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí. Dnes předseda vlády před novináři označil dohodu za užitečnou a za rozumný kompromis. Podle Zemana měla vláda dva roky na to, aby připravila kvůli hradním restitucím speciální zákon, což neučinila. Iniciativy se tak prý musel s Dukou chopit sám.

Církev a Hrad řešily otázku některých nemovitostí už od 90. let. Spory se táhly především kolem katedrály sv. Víta, po řadě soudních rozsudků byla podepsána dohoda, podle které se stát i církev o chrám starají společně. Za prezidentování Zemanova předchůdce Václava Klause získala církev do dlouhodobého pronájmu Mladotův dům.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.