1 Paralýza instituce

ÚSTR je mrtvý. Hrozí mu rozpad i omezení studia totality

TÝDENÍK ECHO

Válka, likvidace, postupy známé z totalit. I tak hodnotí část zaměstnanců a vedení aktuální situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů. Déle než rok vlekoucí se krize a opakované hádky paralyzují chod instituce takovým způsobem, že lidé zevnitř mluví o ústavu jako o mrtvém.

Kvůli sporům o budoucnost digitalizace dokumentů dokonce koncem září vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost a vzduchem létají trestní oznámení. Je jasné, že válku o ÚSTR už nejde ukončit smírem. Někdo bude muset odejít.

Když Ústav pro studium totalitních režimů před šesti lety vznikal, dostal bohulibý úkol: zkoumat dobu nesvobody a zpřístupňovat široké veřejnosti dokumenty z nacistického i komunistického režimu. Jenže už od počátku provázely instituci kontroverze.

Ty vrcholí v posledních měsících, kdy se v ústavu začalo otevřeně mluvit o politicky motivovaných čistkách. Krize, rozpoutaná v dubnu 2013 odvoláním tehdejšího ředitele a současného ministra kultury Daniela Hermana, akceleruje po nedávném odvolání ředitele odboru zkoumání totalitních režimů Jana Kalouse a šéfa odboru informatiky a digitalizace Petera Rendeka.

Je to právě spor o digitalizaci komunistických archiválií, který mezi některými zaměstnanci a vedením hloubí nepřekročitelné příkopy.

Navíc zanedlouho bude Ústavní soud rozhodovat o tom, zda zruší paragraf archivního zákona, který umožňuje svobodný přístup k pramenům z komunistického režimu i nacistické okupace. To by znamenalo zcela dramatické omezení bádání.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.