ÚSTR je mrtvý. Hrozí mu rozpad i omezení studia totality
Paralýza instituce
Válka, likvidace, postupy známé z totalit. I tak hodnotí část zaměstnanců a vedení aktuální situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů. Déle než rok vlekoucí se krize a opakované hádky paralyzují chod instituce takovým způsobem, že lidé zevnitř mluví o ústavu jako o mrtvém.
Kvůli sporům o budoucnost digitalizace dokumentů dokonce koncem září vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost a vzduchem létají trestní oznámení. Je jasné, že válku o ÚSTR už nejde ukončit smírem. Někdo bude muset odejít.
Když Ústav pro studium totalitních režimů před šesti lety vznikal, dostal bohulibý úkol: zkoumat dobu nesvobody a zpřístupňovat široké veřejnosti dokumenty z nacistického i komunistického režimu. Jenže už od počátku provázely instituci kontroverze.
Ty vrcholí v posledních měsících, kdy se v ústavu začalo otevřeně mluvit o politicky motivovaných čistkách. Krize, rozpoutaná v dubnu 2013 odvoláním tehdejšího ředitele a současného ministra kultury Daniela Hermana, akceleruje po nedávném odvolání ředitele odboru zkoumání totalitních režimů Jana Kalouse a šéfa odboru informatiky a digitalizace Petera Rendeka.
Je to právě spor o digitalizaci komunistických archiválií, který mezi některými zaměstnanci a vedením hloubí nepřekročitelné příkopy.
Navíc zanedlouho bude Ústavní soud rozhodovat o tom, zda zruší paragraf archivního zákona, který umožňuje svobodný přístup k pramenům z komunistického režimu i nacistické okupace. To by znamenalo zcela dramatické omezení bádání.
Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.