Putin hájí pakt Molotov-Ribbentrop: Zajistil SSSR bezpečnost

Putin hájí pakt Molotov-Ribbentrop: Zajistil SSSR bezpečnostNOVÉ
Jednání Merkelové a Putina. Foto: Reprofoto: Twitter
Svět

Oslavy v Moskvě

Echo24

Pakt Molotov-Ribbentrop, v němž se před druhou světovou válkou nacistické Německo a Stalinův Sovětský svaz zavázaly k neútočení, sloužil k zajištění bezpečnosti SSSR. Na dnešní tiskové konferenci po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to řekl na dotaz novinářů ruský prezident Vladimir Putin. V tajném dodatku k paktu si ale obě mocnosti v srpnu 1939 rozdělily území východní Evropy, včetně Polska. 

Ruský prezident řekl, že Sovětský svaz se v době před druhou světovou válkou chtěl vyhnout přímému střetu s Německem. „Souhlasím s názorem, že smyslem toho paktu bylo zajistit bezpečnost Sovětskému svazu,“ uvedl Putin. 

Putin zároveň uvedl, že Polsko po podpisu mnichovské dohody v září 1938 „udělalo kroky směřující k anexi části československého území“. Dodal, že o rok později se „přihodilo, že po podpisu paktu Molotov-Ribbentrop se Polsko samo stalo obětí této politiky, kterou se snažilo prosazovat v Evropě“. 

„Pakt Ribbentrop-Molotov se dá špatně pochopit, pokud se nevezme v úvahu i jeho tajný dodatek, z tohoto úhlu pohledu to bylo nesprávné a protiprávní,“ řekla k tomu Merkelová. 

Čtěte také: Merkelová s Putinem uctila památku padlých ve válce

Putin hýřil sebevědomím: Je to den síly Ruska