Muslimská unie v Česku? Má jen 15 členů
Rozhovor
Šéf Muslimské unie ČR odmítl ve vysílání České televize, že by za útoky 11. září 2001 stála teroristická organizace Al-Káida. Muhamad Abbas, který dostal v pořadu Hyde Park téměř hodinový prostor, jde ale ještě dál. Například bývalý teroristický vůdce Usáma bin Ládin podle něj možná žije na Floridě, ale rozhodně ho nezabili Američané v roce 2011. A Al-Káidu má za mediální těleso a soudí, že její bojovníky využívají tajné služby.
Kolik lidí dohromady sdružuje Muslimská unie ČR? Na vašem webu jste zmíněný vy jako zakladatel a ředitel. A potom už jenom jeden další člen, student Islámské univerzity v Medině Petr Jahja Moravec.
Máme výbor, ve kterém je šest lidí. Včetně nás dvou.
Muslimská unie, to je tedy šest lidí?
Šest lidí ve výkonném výboru. Další lidé jsou řadovými členy. Celkově nás může být kolem 15.
Čtěte také: 11. září neprovedla Al-Kajda, tvrdí šéf Muslimské unie v Česku
Vaše vystoupení v České televizi vzbudilo rozruch. Především pasáž, který se týká 11. září a útoků na Světové obchodní centrum. Ze kterých zdrojů jste vycházel, když jste tvrdil, že za útokem nestojí Al-Káida?
Pramenů je hodně. Většinu věcí najdete na webu whatreallyhappened.com.
Američané jsou toho asi schopní.
Kdo má podle vás útok, po kterém zůstalo téměř tři tisíce mrtvých, na svědomí?
Bez součinnosti s úřady ve Spojených státech to nejde.
Dokážete si ale vysvětlit, proč by něco takového vyspělý stát páchal na svých lidech? Proč by například americké tajné služby, jak naznačujete, srovnaly se zemí chloubu svého obchodu?
Američané jsou toho asi schopní.
Co si vlastně myslíte o Al-Káidě? Co pro vás představuje?
Je to jenom mediální těleso.
Je video, na kterém Clintonová říká: „My jsme vytvořili Al-Káidu.“
Je to podle vás teroristická organizace nebo spíš přátelské sdružení?
Vznikla v Afghánistánu v rámci boje proti Sovětskému svazu. Hodně muslimů chtělo tehdy bojovat proti komunismu, protože považovali Afghánistán za islámskou zemi, která je okupovaná. Jeli proto tam. V Afghánistánu ale působily také Spojené státy. Je video, na kterém Clintonová (bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, pozn. red.) říká: „My jsme vytvořili Al-Káidu.“
Je pro vás tato organizace obhájcem islámu ve světě? Nebo spíš skupina lidí, která vynucuje svůj názor terorem a proti duchu vašeho učení?
Problém je v tom, že hodně nevěřím tomu, co slyším. Je to teroristický organizace. Slyšíme, že bojuje ve více zemích a útočí tam i na civilisty. Myslím ale, že je to smíchané tak, že je tam skupina lidí, kteří si myslí, že jsou bojovníci. A potom jsou i využití. Existují politické cíle a tajné služby, pro které jsou využiti. Buď o tom vědí, nebo ne.
Bin Ládin? Nevím, kde je. Možná žije na Floridě, v Afghánistánu nebo České republice nebo v Německu.
A co Usáma bin Ládin? Jak na něj pohlížíte?
Četl jsem o něm, že byl z velmi bohaté rodiny. Když byl boj v Afghánistánu, tak nějakým způsobem poskytl pomoc Afgháncům. Viděl jsem rozhovor s ním o tom, co se stalo v Keni (v centru Nairobi v roce 1998 vybuchla nálož, která zabila přes 50 lidí a téměř tisíc jich zranila, podle USA měl za útokem stát právě bin Ládin, pozn. red.). On ale říkal: „My nezabíjíme civilisty. To jsme neudělali.“ Po útoku 11. září také říkal, že s ním nemá nic společného. Pak objevili video s ním, na kterém o útoku mluví. Všechny ty věci jsou v rozporu.
Zemřel mučednickou smrtí?
Nevím, kde je. Možná žije na Floridě, v Afghánistánu nebo České republice nebo v Německu. Nevím. Jsou i zprávy o tom, že umřel v Afghánistánu v komplexu Tora Bora. Četl jsem článek o tom, že jeho řidič mluvil o tom, že byl zabit a pohřben v Afghánistánu v roce 2002. Je to v rozporu s tím, že ho zabili Američani (v roce 2011, pozn. red.). V divném příběhu, kde ale nebyl vidět. Jsou to všechno falzifikované příběhy.
A pro vás je nějaká nejpravděpodobnější verze? Myslíte, že Usáma bin Ládin žije ještě někde na Floridě?
Nejpravděpodobnější je, že zemřel v roce 2002 v Afghánistánu. Je to ale taková mediální osobnost, mediální tvor. Není to vidět, není to živé.
Podle vás byl tedy jenom pláštěm, pod který se dalo všechno skrýt?
Ano. Přesně tak.