Lustrace nám nevoní. Ukrajina k nim vzhlíží. Prověří milion lidí

Kyjev se učil i od Prahy

Lustrace nám nevoní. Ukrajina k nim vzhlíží. Prověří milion lidíTýdeník ECHO 1
Svět
Filip Nachtmann
Sdílet:

Minulý týden přijal končící ukrajinský parlament po tlaku veřejnosti široký lustrační zákon, který má vyčistit státní správu nejen od bývalých spolupracovníků KGB, ale i od obrovské korupce nebo lidí z éry svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Do diskuzí o zákonu si zapojili i odborníci ze zemí střední Evropy, včetně Čechů. Ti radili Ukrajině s lustracemi v době, kdy v jejich vlastní zemi končí povinnost lustrovat ministry.

Jeden milion. Tolik úředníků má být v příštích měsících prověřeno poté, co ukrajinský parlament měsíc před volbami přijal rozsáhlý lustrační zákon. Jak po dramatickém schvalování řekl premiér Arsenij Jaceňuk, lustrace se dotknou i ministrů, o čemž se při přípravách zákona živě diskutovalo.

„Podle našich propočtů se tento zákon bude vztahovat na milion úředníků různého druhu, včetně celého kabinetu ministrů, ministerstva vnitra, zpravodajských služeb, úřadu prokurátora. Všechny orgány centrální moci, které fungovaly za prezidenta Viktora Janukovyče, budou spadat pod tento zákon,“ citovala Jaceňuka agentura Reuters.

Čtěte také: Příště bez lustrací. Ministrem může být kádr StB i KSČ

Zajímavé je, že norma nakonec prošla parlamentem pohodlnou většinou, i když v něm velkou část poslanců mají staré struktury – tedy komunisté a Strana regionů bývalého prezidenta Janukovyče. Může za to nejen tlak veřejnosti a dění na východě země, ale také dlouhé debaty s odborníky na lustrace ze států střední a východní Evropy, kteří úpravu se zákonodárci diskutovali. Na pozvání americké vládní organizace USAID dorazil začátkem září i Pavel Žáček, historik a první ředitel českého Ústavu pro studium totalitních režimů (kandiduje do Senátu za ODS na Praze 5 – pozn. red.). Ten Týdeníku ECHO řekl, že volání po přijetí lustračního zákona bylo v Kyjevě tak velké, že ho poslanci museli vyslyšet.

„Veřejnost po té úpravě byla velmi lačná i proto, co se děje na východě Ukrajiny. Ty obavy se spojily se silným pocitem frustrace po roce 1991, kdy různé komunistické struktury znovu získaly moc a vytvořily na Ukrajině korupční centra, která si rozparcelovala celou zemi. Aktivní zasahování ruské strany a separatistů ten celospolečenský tlak ještě urychlilo. Moskvě korupční prostředí na Ukrajině vyhovuje, ale vedení země je si vědomo, že se starými strukturami se Evropě nepřiblíží,“ říká Žáček.

Hlavně kvůli obrovské korupci je ukrajinská podoba lustrací výrazně širší než třeba v Česku, kde zákony zakazují zastávat vybraná místa ve státní správě, justici či ozbrojených složkách bývalým příslušníkům mocenských elit komunistického režimu nebo spolupracovníkům StB. Proto se úprava netýká pouze doby před rozpadem Sovětského svazu a spolupracovníků KGB, ale přes prověřování majetku řeší právě i korupci. Vyloučeni z veřejného života mají navíc být i lidé z Janukovyčovy mocenské sítě a ti, kteří se podíleli na potlačování Majdanu.

Celý článek přináší aktuální vydání Týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz