Máte vy nebo děti dron? EU chystá registr majitelů i bezletové zóny

Máte vy nebo děti dron? EU chystá registr majitelů i bezletové zónyNOVÉ
Svět

Bezpilotní letouny

pf Echo24

Evropská komise se v nejbližších týdnech chystá schválit nařízení regulující používání bezpilotních letounů, mezi které patří i takzvané drony. Nejvyšší prioritu chce věnovat zabezpečení letišť a městských center. Informaci přinesl server Euractiv.com.

Popularita dronů u veřejnosti meziročně roste, bezpilotní letouny si pro volné užití pořizuje stále více lidí. Ti je pak využívají nejen k pro pobavení ve volném čase, ale i jako prostředek k dopravování předmětů nebo nosiče kamer a fotoaparátů, s jejichž pomocí je možné monitorovat hromadné akce jako svatby či demonstrace.

Rozšíření těchto bezpilotních letounů s sebou nese i určitá bezpečnostní rizika. Zejména v případech, kdy takovýto dron vnikne na území pod zvýšenou ochranou, jakými jsou například letiště. Právě kvůli těmto rizikům se Evropská komise chystá regulovat některé předpisy týkající se pořízení či použití bezpilotních letounů.

Základním prvkem nově chystaného nařízení bude zavedení jasného identifikačního čísla pořizovaného stroje. Stejně tak se budou muset nově registrovat i jejich majitelé. Jednotlivé členské země budou muset nově vymezit takzvané bezletové zóny, v nichž by mělo být užití dronů zakázáno. Mezi ty by měla patřit zejména letiště a městská centra.

Limitován bude rovněž prostor, ve kterém se budou moci letouny pohybovat. Malé drony tak například nadále nebudou moci kvůli bezpečnosti vzlétat výše než 150 metrů. Větší letouny v sobě budou muset nově nést i zařízení, které jim zabrání v kolizi s menšími.

Kromě dronů budou regulovány i větší bezpilotní letouny s váhou převyšující 150 kilogramů. Ty budou oproti menším strojům podléhat mnohem přísnější kontrole, jejich aktivitu bude nově monitorovat registr bezpilotních letounů. Evropská komise se navíc chce opírat o již zavedená pravidla a „užší spolupráci jednotlivých národních úřadů pro letectví a vnitrostátních orgánů na ochranu osobních údajů,“ píše se ve zprávě.

Hlasování o nové regulaci by mohlo v Evropském parlamentu proběhnout už na počátku letošního září. V případě, že europoslanci nepodpoří vznik nového registru osobních údajů by se ovšem mohlo konečné schválení rozhodnutí posunout až do příštího roku.

Čtěte také: Obří vojenské drony nad Českem? USA chtějí sledovat Rusy

Student sestrojil drony se zbraní a plamenometem

Související články