Lego pro dospělé! Postavíte z něj i nábytek

Obří stavebnice

Lego pro dospělé! Postavíte z něj i nábytekFOTOGALERIE UVNITŘ
Panorama

ac Echo24

Arnon Rosan splnil sen mnoha zapálených stavitelů Lega a převedl barevné kostky do životní velikosti, ze které je možné stavět nábytek a dokonce i celé přístřešky. Do budoucna se svou společností EverBlock plánuje techniku stavby s kostkami lega rozšířit i na budovy.

,,Z dětského věku vyrůstáte a přejete si, aby existovala verze vaší nejmilejší hračky i v životní velikosti,“ řekl Rosan serveru wired.com.

Arnon Rosan si v dospělosti řekl, že nezůstane jen u snění o velkých kostkách Lega, ze kterých by mohl stavět věci. A tak vynalezl modulární systém plastikových bloků, které je - stejně jako Lego - možné vršit na sebe a spojovat díky vystouplým kulatým výběžkům.

Narozdíl od legendární dětské stavebnice je však z jeho různě velikých polypropylenových bloků možné postavit opravdový funkční nábytek a menší přístřešky. EverBlock nezvyklé součástky nabízí ve 14 barvách a třech velikostech. Zákazník si tedy může vybrat, jestli si pospojuje konferenční stolek z půl metru dlouhé kostky nebo si pohrát s 15 a 7 centimetrovými kousky. ,,Lego“ kostky se liší i svou váhou.

Jak sám Rosan podotýká, při vyvíjení bloků, které by se v budoucnu mohly zařadit mezi běžně používané stavební materiály, si uvědomil, že stavba s reálnými bloky má sice stejný princip jako dětská hra, ale je daleko těžší. ,,Když jsme začali, představoval jsem si, že lidé budou instinktivně vědět, jak na to. Ale pak se ukázalo, že se stavitelé začali obávat o stabilitu toho, co staví,“ řekl Rosan a dodal, že pro kutily bylo také daleko těžší použít perspektivu a představit si výsledek.

Plastové bloky se staví stejně jako Lego. Stavitel na sebe vrší kusy pyramidově - tak, že každá další kostka zakryje spáru mezi dvěma pod ní. Každý blok má také nejméně jeden vývod na elektrické kabely, místo pro hmoždinky a LED proužky, které umožňují výslednou strukturu prosvítit.

Společnost na svých stránkách má i různé manuály, jak a co z kostek stavět. V budoucnu chce Rosan technologii vylepšit tak, aby se z dánské stavebnice v životní velikosti dala stavět například i okna nebo dveře a možná i celé budovy. Rosan dává jako příklad nouzové přístřešky.

Čtěte také: 5 NEJ nenáviděných staveb. Světoví architekti je ale hájí