Český příklad ukázal na zneužívání dotací v celé Evropě

Český příklad ukázal na zneužívání dotací v celé Evropě 3
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Skandály s čerpáním eurodotací přerůstají z Česka do dalších zemí. Upozornila na to v berlínském deníku Die Welt předsedkyně kontrolního výboru Evropského parlamentu Inge Grässleová. Politička CDU oznámila, že dokončila prověrku celkem 322 programů na podporu slabých evropských regionů, za které unie ročně utratí 56 miliard eur. Zjistila, že u 244 programů došlo k vážnému porušení předpisů. Pouze u 113 z nich ale chyby odhalily národní úřady, v ostatních případech se je snažily zakrýt, aby nemusely vracet vyčerpané peníze.

Na skutečnost, že členské státy nemají zájem účinně kontrolovat evropské dotace, upozornil poslankyni Grässleovou případ České republiky. Před třemi lety odhalil Evropský účetní dvůr, že kontrola zdejšího ministerstva financí i dalších ministerstev upravuje zprávy o čerpání eurodotací tak, aby se bruselské úřady nic nedozvěděly o tom, jak se porušují zákony při rozdělování peněz z Bruselu.

Německá politička český případ podrobně studovala a teď zjistila, že Češi nejsou výjimkou. Za nejhorší země při čerpání regionálních dotací označila Slovensko, Velkou Británii, Španělsko a Belgii.

Čtěte také: Dotace Babišovi? Africkému státu už bychom pomoc stopli

Kolínská legenda, golfové a wellness resorty

Německá politička se k Česku nicméně vrátila při výčtu nesmyslných projektů, které neplní základní úkol regionálních fondů, tedy rozvojovou pomoc zaostalým regionům. Za nejlepší příklad dosud považuje zdvihací železniční most v Kolíně. „Most byl postaven za 35 milionů eur z evropských dotací. Novostavba měla umožnit, aby pod mostem mohly projíždět lodě s třemi řadami kontejnerů na sobě. Česká plavba ale kontejnerové lodě nevyužívá, a proto nebyl most dosud zdvižen ani jednou,“ uvedla Grässleová v deníku Die Welt. Most byl postaven v časech ministra dopravy Aleše Řebíčka jeho bývalou firmou Viamont.

Kromě Kolína připomněla poslankyně ještě fakt, že Češi za miliardy pro chudé regiony postavili nejméně patnáct golfových resortů a třicet wellnessových center. Poslankyně jmenovala výstavbu golfového hřiště na Konopišti a případ Hluboké nad Vltavou, kde vznikly s bruselskou podporou dva čtyřhvězdičkové a jeden pětihvězdičkový wellness-hotel.     

Letiště v Córdobě: miliony eur pro tisíce pasažérů 

Čechům konkurují některé projekty z jižní Evropy, konkrétně 64 kilometrů dlouhá cyklostezka u Trasimenského jezera, která se nedá projet v zimě a na jaře při vyšším vodním stavu, případně nové terminály pro letiště v italském Algheru či španělském Badajozu a Córdobě, kde se investice pohybovaly od 11 do 13 milionů eur. Například letiště v Córdobě ročně využije jenom sedm tisíc pasažérů.   

„Budu požadovat po Evropské komisi, aby konečně začala za špatné kontroly udělovat pokuty a aby vytvořila věrohodný systém, jak špatně rozdělené peníze dostat od národních států zpátky,“ uvedla předsedkyně výboru, který má na starosti dohled nad evropskými financemi.

Čtěte také: Neplníme pravidla. Miliardy dotací nám tak Brusel nepošle

Sdílet:

Hlavní zprávy