Mezi islámem a islamismem není rozdíl, vzkazuje pražské arcibiskupství

PRAŽSKÉ ARCIBISKUPSTVÍ K VRAŽDĚ KNĚZE

Mezi islámem a islamismem není rozdíl, vzkazuje pražské arcibiskupství
Milan Badal ve vysílání ČT. Moderoval Jiří Václavek Foto: Reprofoto: Česká televize
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Islám není žádné bratrské či přátelské náboženství a je do značné míry spjato s násilím. V úterním vysílání České televize to uvedl ředitel vnějších vztahů Arcibiskupství pražského Milan Badal. Zároveň upozornil, že islám a islamismus si mohou být podobnější než se zdá.

Badal hned v úvodu svého komentáře upozornil na to, že útoky proti křesťanům jsou ve Francii běžné. „Jenom v roce 2014 ve Francii došlo k 467 útokům proti křesťanským kostelům bez obětí na životech a dneska (v úterý – pozn. red.) to byla vlastně první oběť na životech. Média i politici o tom z důvodu politické korektnosti mlčí a toto je podle mého výsledek právě toho mlčení a právě toho zastírání pravdy,“ uvedl.

Čtěte reakci Tomáše Halíka: Halík: Konvička a pražské arcibiskupství pomáhají džihádistům

V tomto ohledu se pozastavil i nad rozlišováním „špatného islamismu a úžasného islámu“. „To přece tak není, nalijme si čistého vína, že je to naprosto jinak a toto jsou jenom řeči, které mají prostě dodat odvahu těm, kdo nás tady budou dál a dál terorizovat,“ uvedl s dovětkem, že podle kardinála Duky se nejednalo o poslední útok podobného typu, kterému budeme muset čelit. Samotný čin prý s ohledem na to, že k němu došlo na posvátné půdě vnímá jako svatokrádež.

‚V islámu převažují radikalizující se prvky‘

Na dotaz moderátora ohledně mezináboženského dialogu mezi křesťanstvím a islámem, potom Badal odvětil: „Já si myslím, že ten dialog se vede neustále vede se tak, aby podporoval řekl bych tu slušnější stranu. Ale zdá se, že v islámu převládají spíše ty radikalizující se prvky, které znovu a znovu budou prostě útočit a rozšiřovat svůj životní prostor, protože oni to takhle chápou – my jsme ti nevěřící psi a když nevěřícího psa zabijete, tak přijdete do ráje.“

Při jednání s muslimy je podle něj potřeba si uvědomit, že islám „není žádné bratrské. přátelské náboženství“. „To si musíme takhle říct, dialog vedeme s každým, byť je na jiné straně barikády, protože se potřebujeme domluvit na nějaké koexistenci, ale nemá smysl si zastírat, že prostě ten dialog bude velmi těžký a bude čím dál těžší, vzhledem k tomu, co se v Evropě děje a dít zřejmě i bude,“ uvedl v závěru svého komentáře pro ČT.

Celý Badalův komentář si můžete poslechnout ZDE, začíná přibližně v čase 14:35

Badal svým komentářem reagoval na úterní případ, kdy do kostela v Saint-Étienne du Rouvray vtrhli dva muži ozbrojení noži, zavraždili kněze a zranili další čtyři lidi. Policie oba ozbrojence zastřelila. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea, který kvůli útoku zrušil svou dnešní cestu do Prahy, je Francie ve válce s teroristy a bude proti nim bojovat všemi prostředky. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Další útok. Policie islamistu sledovala, i tak ale knězi podřízli hrdlo

Není to přitom poprvé, kdy od kardinála Duky nebo jeho podřízených zaznělo kritické vyjádření v podobném duchu. Například v rozhovoru pro Lidové noviny z letošního května Duka prohlásil, že lidé, kteří demonstrují za přijetí milionu uprchlíků do České republiky, by měli být připraveni vzdát se čtvrtiny svých příjmů. Stejně tak varoval před nekritickým vítáním uprchlíků, protože to rozděluje společnost.

Čtěte také: Duka: Chcete milion uprchlíků? Vzdejte se čtvrtiny svých příjmů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články