Ano, neziskovky pomáhají pašerákům, potvrdil italský ministr zahraničí

Migrace

Ano, neziskovky pomáhají pašerákům, potvrdil italský ministr zahraničíNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Echo24

Italský ministr zahraničí Angelino Alfano dnes podpořil sicilského prokurátora Carmelo Zuccara, který tento týden řekl, že mají důkazy o tom, že někteří evropští záchranáři a neziskovky pomáhají v nezákonné aktivitě pašerákům migrantů přes Středozemní moře.

Útvar, který vyšetřuje podezření, že převaděči si nevládní organizace platí, od února vede Carmelo Zuccaro. Ten naposledy ve čtvrtek řekl, že někteří záchranáři mohou přímo od pašeráků dostávat finanční odměnu.„Stoprocentně souhlasím s prokurátorem Zuccarem, protože položil skutečnou otázku. Ti, kteří jsou rozhořčeni, jsou pokrytci,“ řekl Alfano podle agentury AFP.

Zuccaro vystoupil s informacemi o propojení pašeráků a neziskovek v posledních dnech už několikrát. Pro deník La Stampa uvedl, že o tom má důkazy. Zatím však neví, zda jsou použitelné v případném soudním procesu. Je však podle něj potvrzené, že probíhaly telefonní rozhovory mezi Libyí a některými nevládními organizacemi. Zuccaro také hovořil a reflektorech, které navádějí uprchlická plavidla k záchranářským lodím nebo o náhlém vypínání radarů, které umožňuje lokalizaci lodě.

Zuccarovy výroky vyvolaly v zemi rozsáhlou polemiku. Italský ministr spravedlnosti Andrea Orlando v pátek podle agentury ANSA varoval před zevšeobecňováním a házením všech záchranářů do jednoho pytle. Zároveň ale zdůraznil, že pokud si někdo zaslouží být potrestán, potrestán by také být měl.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny italského parlamentu Laura Boldriniová Zuccara kritizovala, že podezírat bez náležitých důkazů záchranáře, že jsou placeni pašeráky, je „vážné a nezodpovědné“. „Zachraňování životů v moři je povinnost. Ti, kteří to dělají, nepáchají zločin,“ dodala Boldriniová v pátek na twitteru.

Šéf parlamentní komise zabývající se migrační krizí Federico Gelli se v pátek zdržel výraznějšího komentáře. Řekl, že 9. května si členové komise Zuccara vyslechnou. Podle něho je důležité se zaobírat tím, proč se tak prokurátor vyjadřuje. Zároveň ale varoval před diskreditací mnoha záchranářských organizací, bez kterých by se nouzová situace nedala zvládnout.

Činnost záchranářů ale kritizuje také evropská pohraniční agentura Frontex, podle níž libyjským pašerákům migrantů jejich nezákonné aktivity přinejmenším usnadňují.

Organizace jako je Save the Children, Proactiva Open Arms a SOS Mediterranée taková obvinění odmítly a zdůraznily, že jejich jediným cílem je záchrana lidských životů.

Admirál Enrico Credendino, velitel operace EU zaměřené proti převáděčům před měsícem prohlásil, že nevládní organizace jsou pro migranty „zvacím“ faktorem. Jejich lodě prý dnes čekají na uprchlíky plavící se na chatrných člunech jen těsně za hranicemi libyjských vod.

Italské populistické Hnutí pěti hvězd, které v současné době vede italské průzkumy veřejného mínění, nazvalo záchranáře „taxislužbou“ pro migranty.

Čtěte také: Prokurátor: Záchranáři se telefonicky domlouvají s pašeráky migrantů

Evropě v létě hrozí další hromadný příchod migrantů, tvrdí libyjský premiér

Neziskovky. Nejúčinnější a nejagresivnější lobbisté