Ve Slavjansku hrozí masové oběti. Opusťte město, vyzval Strelkov

Ukrajinská krize

Ve Slavjansku hrozí masové oběti. Opusťte město, vyzval StrelkovAKTUALIZOVÁNO 1
Krátké zprávy

Povstalci ve stotisícovém východoukrajinském městě Slavjansk vyzvali v pátek obyvatelstvo k evakuaci „v zájmu zachování životů a majetku“. V opačném případě prý hrozí masové oběti. Výzvu podle serveru Slavgorod adresoval obyvatelstvu velitel slavjanských separatistů Igor Strelkov, vysoký důstojník ruské vojenské rozvědky GRU. Páteční boje na východě Ukrajiny si vyžádaly nejméně 26 mrtvých.

Strelkov slavjanským občanům vzkázal, že ukrajinské armádě „vydal příkaz“ k zastavení palby. Pokud ozbrojené síly jeho rozkazu neuposlechnou, bude muset využít svou vlastní palebnou sílu a neručí za nic. Za takových okolností by prý mohlo ve městě dojít k „masovým ztrátám na životech“.

Slavjansk je považován za hlavní centrum povstalců na východě Ukrajiny. Město je už druhý týden v obklíčení armádou, která v posledních třech dnech Slavjansk intenzivně ostřeluje. Podle povstalců bylo zasaženo několik obytných domů a řada lidí byla zraněna.

Povstalci před několika dny vyzvali k evakuaci slavjanských dětí, které se měly přesunout do letních táborů severně od města. Ze zpráv ukrajinských médií nevyplývá, že by rodiny ve Slavjansku výzvy vzbouřenců uposlechly. Všech devět výpadovek ze Slavjanska kontroluje armáda.

Šéf slavjanských komunistů Anatolij Chmelevoj, blízký Strelkovův spolupracovník, serveru Slavgorod řekl, že ukrajinská armáda k městu stahuje obrněné posily. Útok prý lze očekávat každým okamžikem. 

Čtěte také: Bitky, výhrůžky, prolomení sítě. Ukrajinské komise pracují v ilegalitě

Putin: Na Ukrajině vypukla občanská válka

Blog Jefima Fištějna: Tato válka není občanská

Za pátek nejméně 26 mrtvých

Nejméně šestadvacet mrtvých si vyžádaly páteční boje mezi ukrajinskými vojáky a proruskými povstalci na východě Ukrajiny. Do povstalecké léčky se podle agentury Reuters dostala jednotka dobrovolníků, bojujících na straně vlády. Zajaté dobrovolníky údajně proruští radikálové postříleli. V Luhanské oblasti v boji s armádou zahynulo údajně dvacet separatistů. 

V boji u vsi Karlivka, ležící severozápadně od Doněcka, byli podle fotoreportéra AFP zabiti patrně čtyři separatisté, zatímco pátý mrtvý patřil k dobrovolníkům bojujícím na straně ukrajinské armády. 

Separatisté nastražili léčku místnímu dobrovolnickému praporu Donbas, který bojuje na straně vlády, a napadli ho palbou z automatických zbraní a granátometů. 

Silné boje ohlásila dnes média i z Luhanské oblasti, kde se střetly vládní jednotky s povstalci mezi obcemi Rubižne a Druželjubivka. Ministerstvo obrany oznámilo, že dvacet povstalců bylo v noci na pátek zabito a dalších třicet zraněno. Armáda ztratila jednoho muže, tři vojáci byli hospitalizováni. K přestřelce došlo při útoku asi 500 proruských radikálů na armádní konvoj. 

Ukrajinská armáda měla ve čtvrtek v bojích s povstalci jižně od Doněcka nejméně 13 a podle některých zpráv až 18 padlých, což byly nejtěžší ztráty od počátku nepokojů.