Smrt lobbisty, který možná věděl příliš mnoho
Příběh lobbisty
Až budu mít tak čtyři miliardy korun, a to očekávám tak v šedesáti letech, a budu nezkorumpovatelný, do politiky vstoupím, odpověděl Peter Kovarčík v roce 2001 na otázku týdeníku Reflex, jestli by se chtěl stát politikem. Naplánovanému stavu konta se lobbista původem ze Slovenska, někdejší podporovatel Václava Klause a producent muzikálů zřejmě ani zdaleka nepřiblížil a politikem se už také nestane. Necelé dva měsíce po svých jednašedesátinách byl ve svém bytě v pražské Mánesově ulici nalezen mrtev.
Policie cizí zavinění předběžně vyloučila a mluví o zdravotní komplikaci, nařídila ale soudní pitvu. Zdroje novinářů hovořily o tom, že Kovarčík uklouzl v koupelně a pravděpodobně zemřel úderem do hlavy o umyvadlo. Čekání na výsledky pitvy rozčeřila zpráva deníku Právo, jemuž „zdroj obeznámený se situací“ řekl, že Kovarčíka se chystala během několika dnů začít vyšetřovat policie kvůli podezření z praní špinavých peněz.
Vyšetřování mělo souviset s udáním, s nímž se na jaře 2013 obrátil ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka na švýcarskou generální prokuraturu. Ten ve svém dopise Švýcarům tvrdil, že nejmenované zdroje jej před dvěma lety upozornily na existenci údajného švýcarského konta, na něž prý z účtu Kovarčíkovy firmy Czech Teleaxis přišlo v přepočtu asi 600 milionů korun.
„Podle neověřené informace měla částka 25 milionů eur pocházet z úplatků v souvislosti s amnestií vyhlášenou bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem,“ píše Soukenka v dopise, v němž jsou uvedena čísla účtů údajné transakce. „Ano, 11. března jsem byl na policii, ptali se mě na amnestii a další detaily k účtu, ty já ale nemám,“ řekl Týdeníku ECHO Soukenka a dodal, že zdroj, který se na něj před dvěma lety obrátil, byl „z okruhu Petera Kovarčíka“. Policie je ovšem na odpovědi hodně skoupá. „Na vaše otázky nebudeme odpovídat,“ řekl Týdeníku ECHO mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.
Ať už se jedná o bublinu, která brzy splaskne, nebo stopu, po níž má smysl jít, milníky života výstředního lobbisty stojí za to si připomenout. Třeba i to, že jeho samého před stíháním a možným vězením uchránila prezidentská amnestie. Nešlo ale o amnestii Václava Klause, nýbrž jeho předchůdce Václava Havla z roku 1990.
Nitranský rodák Kovarčík pracoval v 80. letech v podniku zahraničního obchodu Incheba a pro firmu v roce 1987 organizoval veletrh v marocké Casablance. Zpětná kontrola v roce 1990 ovšem přišla na to, že Kovarčík v Africe falšoval účetní doklady, čímž měl stát okrást o 33 tisíc korun, a Incheba případ předala policii. Bratislavský městský prokurátor Dušan Ivan označil důkazy za dostatečné, Kovarčíka však neobvinil, protože Havlova amnestie se vztahovala i na úmyslné trestné činy se sazbou do tří let spáchané do roku 1990.