‚Nenávist k Rusům je choroba.‘ RT chválí obskurní český web

Výpisky z tisku podle Kremlu

‚Nenávist k Rusům je choroba.‘ RT chválí obskurní český webNOVÉ 1
Domov

bp Echo24

Ruský server RT, který po světě šíří ruskou propagandu, vysoce vyzdvihl článek českého „nezávislého“ webu Czech Free Press. Jeho autor v něm zmiňuje, že se stydí za to, že je Čech. Nenávist k Rusům podle něj hraničí s „těžkou chorobou jménem hyenismus“.

Czech Free Press je přitom server názorově blízký prokremelskému vidění světa. Objevují se zde zprávy typu „Spojené státy americké evakuují teroristy Islámského státu, aby je ochránily před Rusy“, „Svět je zase blíže k okraji propasti: Obama podepsal novou válku nebo rozbory projevů ruského prezidenta Vladimira Putina.

Server RT napsal článek s titulkem Český novinář o reakci čtenářů na zkázu A321: Stydím se, že jsem Čech. Popisuje v něm příspěvek na webu Czech Free Press a upozorňuje například na pasáž: „Je tohle normální? To jsme opravdu my, Češi? Opravdu nám tak vygumovali mozky? Jsme tak trapní a blbí, nebo jen navedení? Co je to jiného, než nejpodlejší forma náboženského fanatismu?“

Autor tak naráží na české internetové diskuse, ve kterých uživatelé neuctivě mluví o ruských obětech letecké havárie na Sinaji minulý týden, při níž zemřelo 224 lidí. Diskutující podle autora „kopou do mrtvol“ a používají „slovní fekální munici“.

Ruský server upozorňuje i na pasáž, kterou interpretuje jako varování před budoucností České republiky. „Ta nenávist k někomu jen proto, že se narodil jinde než my a mluví jinou řečí, je přítomná všude kolem. Tudy vede cesta ani ne do pekel, ale s odpuštěním do hoven,“ píše ve svém příspěvku publicista Ondřej Mrázek, jenž své příspěvky dává na blog serveru iDNES.cz. Ve svých článcích často obhajuje stanoviska Kremlu a polemizuje s jeho kritiky. Sám sebe dále označuje jako překladatele a také básníka.

Čtěte také: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

Ruské letadlo zničila patrně bomba islamistů, soudí USA