Islamista se převlékl za ženu a chtěl dezertovat. Teď baví internet

TERORISMUS NA SINAJI

Islamista se převlékl za ženu a chtěl dezertovat. Teď baví internetNOVÉ
Zadržený islamista na Sinaji. Foto: Reprofoto: Twitter.com/Jihad Threat Monitor
2
Svět

vb Echo24

Velice originální způsob jak opustit řady radikálů z Islámského státu vyzkoušel jistý bojovník z egyptské odnože radikálního hnutí. Zřejmě ve snaze uniknout nežádoucí pozornosti svých spolubojovníků se totiž převlékl za ženu. Po cestě ho ale zadrželi příslušníci egyptských bezpečnostních složek a fotografie dezertéra v černém hábitu teď baví sociální sítě.

Zajatý radikál patřil podle britského Daily Mailu k odnoži Islámského státu, která operuje na egyptském poloostrově Sinaj. K jeho zadržení egyptskými úřady došlo poblíž města Aríš, které se nachází na pobřeží Středozemního moře nedaleko hranic s Izraelem.

Fotka se podle britského listu původně objevila na twitterovém účtu, jenž monitoruje aktivity extremistů v oblasti. „Egyptští vojáci pózují s údajným bojovníkem IS převlečeným za ženu, zadrženým na Sinaji,“ zní doprovodný popisek k fotografii.

Islamisté na Sinaji začali působit v roce 2013 po armádním převratu generála Sísího, který svrhl režim Muslimského bratrstva. Během střetů s radikály od té doby zemřelo několik stovek příslušníků egyptských ozbrojených složek. Sinajští bojovníci IS se rovněž přihlásili k sestřelení ruského dopravního letounu v říjnu loňského roku. Při havárii tehdy zemřelo všech 224 lidí na palubě.

Čtěte také: Rusko identifikovalo skupiny, které stály za útokem na letadlo nad Sinají

České ministerstvo zahraničních věcí kvůli bezpečnostní situaci v oblasti nedoporučuje individuální cestování po Sinajském poloostrově. V případě organizované turistiky pak nedoporučuje opouštět turistické rezorty a účastnit se výletů mimo ně. MZV zároveň „výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova“, kde se nachází i zmiňované město Aríš.

Čtěte také: Terorismus na Sinaji: po svržení Mubaraka zesílilo násilí džihádistů