Terorismus na Sinaji: po svržení Mubaraka zesílilo násilí džihádistů

Za 4 roky zabili radikálové stovky osob

Terorismus na Sinaji: po svržení Mubaraka zesílilo násilí džihádistůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Sinajský poloostrov, který je z větší části pokryt pouští, je ze severu omýván Středozemním mořem, z jihu Rudým moře, na západě je ohraničen Suezským zálivem a na východě Akabským zálivem. Na východě vede egyptsko-izraelská hranice a na severovýchodě sousedí Egypt s palestinským pásmem Gazy.

Na rozloze asi 60.000 kilometrů čtverečních žije asi 1,4 milionu obyvatel. Zhruba polovinu z nich tvoří Beduíni, kočovné arabské kmeny, které si dlouhodobě stěžují, že se centrální vláda nezabývá jejich problémy.

Za poslední čtyři roky zabili radikální islamisté na Sinaji stovky osob, jedním z nejkrvavějších byl útok z letošního 1. července na vojenská stanoviště na Sinajském poloostrově, při němž bylo zabito 70 až 100 lidí.

Sinajský poloostrov býval oblíbenou turistickou destinací pro své krásné korálové útesy i pro biblickou historii. Na jihu se totiž nachází Mojžíšova hora, která je mnohými považovaná za biblickou horu Sinaj. Na jejím úpatí leží v poušti slavný klášter svaté Kateřiny, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Hojně navštěvované je rovněž letovisko Šarm aš-Šajch v jižním cípu poloostrova.

Nebezpečnou oblastí Sinajského poloostrova je již několik let zejména jeho severní část, obývaná z velké části řadou beduínských kmenů a přiléhající k hranici s Izraelem a Pásmem Gazy. Někteří kmenoví vůdci využili chaotické situace po svržení egyptského prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 a snažili se, například únosy, vynutit si ústupky od egyptské vlády. Již předtím se terčem útoků beduínských kmenů stával také plynovod, jímž je exportován egyptský plyn do sousedního Izraele.

Čtěte také: Proč spadlo letadlo? Lufthansa a Air France odklánějí lety přes Sinaj

Shodili letadlo teroristi, závada či chyba? Ve hře jsou všechny verze

Situace se vyostřila po svržení islamisty Muhammada Mursího v červenci 2013 z křesla egyptského prezidenta. Radikální islamisté na Sinaji poté stupňovali útoky na egyptské bezpečnostní složky. Provedli údajně i několik raketových útoků na Izrael.

Podle izraelsko-egyptské mírové smlouvy z roku 1979 má být Sinajský poloostrov demilitarizovaný. Izrael ale vzhledem k situaci dal už v roce 2011 souhlas s posílením egyptských jednotek.

Terorismus na Sinaji

Teroristické útoky na Sinaji provádí od roku 2011 především skupina Ansar Bajt al-Makdis, která se loni v listopadu přejmenovala na ISIL- Sinajská provincie, aby tak demonstrovala svou příslušnost k organizaci IS (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL).

Za poslední čtyři roky zabili radikální islamisté na Sinaji stovky osob, jedním z nejkrvavějších byl útok z letošního 1. července na vojenská stanoviště na Sinajském poloostrově, při němž bylo zabito 70 až 100 lidí, převážně vojáků, policistů, ale i civilistů. Přihlásila se k němu právě ISIL-Sinajská provincie, která má na svědomí také zabíjení rukojmích, například letos v létě zabila Chorvata Tomislava Salopeka.

Čtěte také: Islamisté zaútočili na Sinaji. Nejméně 100 mrtvých

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články