Shodili letadlo teroristi, závada či chyba? Ve hře jsou všechny verze

proč spadlo ruské letadlo

Shodili letadlo teroristi, závada či chyba? Ve hře jsou všechny verzeNOVÉ
Egyptský premiér na místě dopadu trosek letadla. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko drží státní smutek kvůli oběťmi havárie letounu Airbus A321, který se v sobotu zřítil v Egyptě na Sinajském poloostrově. Do Petrohradu, kam se stroj vracel s převážně ruskými turisty z letoviska Šarm aš-Šajch, se sjíždějí rodiny zemřelých. Jaké jsou možné příčiny pádu letadla s 224 turisty na palubě?

1/ Teroristický útok:

Po pádu letounu se objevily spekulace, že mohlo jít o teroristický útok. Rusko se totiž před měsícem vojensky zapojilo do války v Sýrii, a to na stranu vládnoucího režimu a proti Islámskému státu (IS). V sobotu se k útoku na letadlo přihlásila skupina džihádistů operujících na Sinaji a hlásící se k IS. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov to odmítl a označil za „ničím nepodložené“ tvrzení.

Čtěte také: Letadlo s ruskými křižáky jsme sestřelili my, tvrdí Islámský stát

Také odborníci soudí, že islamisté nemají zbraně na zasažení letounu v takové výšce (letoun začal prudce klesat z výšky asi 9450 metrů). IS ale přesně neuvedl, jakým způsobem letadlo zničil. Takže vyloučit zatím nelze možnost bomby na palubě či sestřelení letadla v nižší výšce, když se například chystalo k nouzovému přistání.

Podle jednoho ze záchranářů, kteří dorazili na místo neštěstí, se prý letoun rozlomil na dvě části – malou ocasní, která shořela, a větší, která se roztříštila o skálu.

2/ Technická závada:

Tato hypotéza se zatím jeví jako více pravděpodobná. Manželka kopilota letadla Sergeje Truchačova podle ruské státní televize NTV uvedla, že její muž si v telefonátu před odletem ze Šarm aš-Šajchu stěžoval na technický stav stroje.

Zatím byly odebrány vzorky paliva v ruské Samaře, kde havarovaný stroj naposledy tankoval. Prověrka těchto vzorků ukázala, že palivo odpovídalo normám.

Více ukážou černé skříňky, které nyní zkoumají experti.

Čtěte také: Spadlo ruské letadlo s 220 lidmi. Piloti si prý stěžovali na motory

3/ Lidská chyba:

Obecně se uvádí, že asi sedm z deseti leteckých nehod zaviní lidské selhání, ať už jde o chybu pilota, či někoho z řízení letového provozu. Pilot letounu, který se zřítil v sobotu na Sinaji, Valerij Němov byl ale zkušený, měl nalétáno více než 12.000 hodin, z toho 3860 v letounech Airbus A321. Posádka prý také před odletem do Šarm aš-Šajchu prošla lékařskou prohlídkou a byla uznána schopnou letu.

Fakta o nehodě ruského letounu v Egyptě

- Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia (Metrojet) startoval v sobotu 31. října z egyptského letovista Šarm aš-Šajch ve 4:58 (SEČ). Asi 23 minut poté zmizel z radarů. Stroj směřoval do Petrohradu, kam měl doletět v 10:12 (SEČ).

- Krátce předtím, než letoun zmizel z radarů, byl ve výšce zhruba 9450 metrů. Z ní začal prudce klesat vertikální rychlostí asi 1830 metrů za minutu.

- Letoun se zřítil na Sinajském poloostrově asi 35 kilometrů od města Aríš, které leží na pobřeží Středozemního moře.

- Podle jednoho ze záchranářů z asi 50 sanitek, jež dorazily na místo neštěstí, se letoun rozlomil na dvě části – malou ocasní, která shořela, a větší, která se roztříštila o skálu.

- Ostatky obětí jsou stále ještě nalézány ve velkém okruhu od místa pádu. Například tělo tříleté holčičky se našlo asi osm kilometrů od místa dopadu většiny trosek.

- Na palubě letounu bylo 217 pasažerů a sedm členů posádky. Zřejmě všichni zahynuli. Z obětí bylo 213 Rusů, čtyři Ukrajinci a nejméně jeden Bělorus. Celkem bylo na palubě 140 žen, 67 mužů a 17 dětí. Seznam všech obětí zvěřejnila Asociace ruských cestovních kanceláří (ATOR) na svýchstránkách. Mezi mrtvými jsou údajně i tři pracovníci ministerstva pro mimořádné situace.

- Těla ruských obětí mají být dnes a v pondělí ráno převezena do Petrohradu, kam se nyní sjíždějí příbuzní zemřelých, od nichž chtějí úřady získat vzorky DNA kvůli identifikaci ostatků.

- Černé skříňky z letounu byly nalezeny již v sobotu a dnes je začali zkoumat v Káhiře ruští a egyptští experti. Zatím se neví, kdy budou výsledky. Vyšetřování povede Egypt, ale podílet se na něm budou i ruští a mezinárodní odborníci. Dorazit mají nehodoví experti z Francie a odborníci z koncernu Airbus. Podílet se na vyšetřování mají i experti z USA, protože motory letounu byly vyrobeny ve Spojených státech.

- O příčinách nehody se zatím jen spekuluje. Jako málo pravděpodobná se jeví možnost sestřelení místními džihádisty, kteří se hlásí k Islámskému státu (IS) a v sobotu se k autorství neštěstí přihlásili. Dokud se ale tato verze zcela nevyloučí, přestaly nad Sinajským poloostrovem létat některé aerolinky, mj. Lufthansa, Air France a Emirates.

- Zřícený stroj Airbus A321 byl vyroben v roce 1997 a měl nalétáno asi 56.000 letových hodin. Aerolinky Metrojet, se sídlem na západní Sibiři, ho provozovaly od roku 2012.

- Kvůli tragédii vyhlásil na dnešek prezident Vladimir Putin v Rusku státní smutek. Vlajky jsou spuštěny na půl žerdi a na různých místech země se konají smuteční akce.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články