Dnes se ještě Bělobrádek a Sobotka mohou zbavit viny za EET
Zákon o evidenci tržeb zasáhne restaurace, penziony a hotely už ve čtvrtek. Zároveň tento zákon umožňuje, aby vláda ještě na svém dnešním zasedání odložila zavedení pokladen na neurčito.
Málokdy byla atmosféra v hospodách tak pochmurná jako o uplynulém víkendu. Řada podnikatelů a živnostníků s nervozitou i špatně skrývaným vztekem čeká na den, který rozhodne o tom, jestli nebo s jakými škodami udrží podnik, který v potu tváře budovali někdy i desítky let. Jistotu, že přežije, může v této chvíli cítit málokdo. Přinejmenším od minulé středy, kdy autor elektronické evidence tržeb (EET) Andrej Babiš přiznal, že systém je špatně připraven, a požadoval po koaličních partnerech na poslední chvíli zásadní změny, konkrétně osvobodit od povinnosti pořídit elektronické pokladny e-shopy a po souhlasu finančních úřadů také nejmenší živnostníky.
Dokladů o nepřipravenosti je mnohem víc. Podle neoficiálních informací z prostředí IT firem nedokážou živnostníci svou provozovnu v systému ani certifikovat. Objevují se údaje, že o zaslání certifikačních údajů požádalo 40 tisíc firem či fyzických osob, složitý systém přihlášení však zvládlo jen 12 tisíc z nich. Také proto výrobci veřejně varují, že už není fyzicky možné, aby stihli nainstalovat software všem provozovnám, které musí od čtvrtka vydávat účtenky jen se souhlasem finanční správy.
Zároveň nikdo nemůže vědět, jestli každá z více než stovky firem, které nabízejí připojení na finanční úřady, má opravdu k dispozici funkční software. Nemluvě o tom, že si prostě žádný hospodský nedokáže představit, zda vůbec stihne v době obědů účtovat. Co když bude finanční správa vracet účtenky pozdě, co když zaměstnanci nový způsob účtování nezvládnou? Jisté je, že jim za každou chybu hrozí likvidační, půlmilionová pokuta.
Odložit a neztratit tvář
Do vynuceného rizika ovšem nejdou jen hospody a hotely, ale také všechny tři koaliční strany. Přinejmenším ČSSD a KDU-ČSL nemají přehled o všech slabých místech systému EET, za který nesou odpovědnost. Kolaps je může u voličů výrazně poškodit. Koneckonců nenaštvou jen hospodské, ale i všechny hosty, kteří budou zbytečně čekat na oběd. Bezpečnou jistotu, že vůbec nejsložitější systém registračních pokladen na světě bude fungovat, nemohou mít koaliční strany z principu nikdy. Pokud však nechtějí opustit pozici dobrého hospodáře, stálo by za to požadovat, ať se odstraní všechny známé pochybnosti.
Na rozdíl od podnikatelů však koaliční strany mají šanci vyhnout se největšímu riziku svého vládnutí, a přitom ještě neztratit tvář. Ve třetím odstavci paragrafu 37 zákona o evidenci tržeb stojí, že „vláda může stanovit nařízením, že některé tržby nejsou ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona dočasně evidovanými tržbami“. I kdyby se to Babišovi a dalším ministrům hnutí ANO nelíbilo, stačí hlasy sociálních demokratů a lidovců, aby vláda schválila nařízení, jež „dočasně“ odkládá platnost zákona pro restaurace, penziony a hotely. Třeba do té doby, než ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) prověří, jestli veřejná zakázka na počítačový systém EET neporušila zákon o veřejných zakázkách, pokud tedy nějaké výběrové řízení proběhlo. Jak už před týdnem upozornil týdeník Echo, ministerstvo financí nedokáže vůbec vysvětlit, jak software pro EET pořídilo. Prověrkou nákupu počítačového systému získá vláda čas, aby se třeba přesvědčila, jestli Babišem na poslední chvíli požadované změny neohrozí efektivní chod systému.
Samotné hnutí ANO by mohlo zpátečku pro EET před veřejností hájit. Letos zaváděli úplně stejný systém registračních pokladen ve Slovinsku a zažili úplně stejné potíže, v jakých dnes plavou Češi, i když Slovinci mají proti nám jen zlomek podnikatelů. Problém vyřešili tím, že povinnost používat pokladny odložili o půl roku. Obdobně postupovali Rakušané, kteří zaváděli o poznání jednodušší offline model. Tamní vládě nařídil čtyřměsíční odklad na spuštění špatně připraveného systému Ústavní soud.