Volby se opakovat nebudou. Soud zamítl stížnosti Severočechů

Krajské volby na Ústecku

Volby se opakovat nebudou. Soud zamítl stížnosti SeveročechůNOVÉ
Ústecký kraj. Foto: Ilustrační foto: město-most.cz
Domov

Echo24

Ústecký krajský soud ve čtvrtek zamítl stížnosti kandidátů hnutí Severočeši.cz na krajské volby v Ústeckém kraji. Stížnosti podali kandidáti hnutí Severočeši.cz, které osm dní před volbami dala z voleb vyškrtnout zmocněnkyně Hana Jeníčková. Do čela hnutí byl ve čtvrtek znovuzvolen poslanec Bronislav Schwarz. Nové vedení také vzalo zpět stížnost zpochybňující volby na Mostecku a zvolení Aleny Dernerové.

Pět návrhů odvolaných kandidátů soud sloučil do jednoho řízení, protože byly identické. „Soud shledal, že jednání Hany Jeníčkové coby volební zmocněnkyně hnutí Severočeši.cz bylo provedeno v souladu se zákonem a stanovami této strany,“ řekla mluvčí soudu Trejbalová. Soud se zabývá ještě jednou stížností, kterou podal jiný člověk. I ta se ale týká vyškrtnutí Severočechů z voleb. Rozhodnout by o ní měl v řádu dnů.

Proti usnesení soudu není přípustný řádný opravný prostředek. „Obrátíme se na Ústavní soud,“ řekl k rozhodnutí soudu poslanec Bronislav Schwarz, který se ve čtvrtek stal staronovým předsedou hnutí a kterého zvolila do čela hnutí valná hromada. Nové vedení dalo ihned stáhnout z Nejvyššího správního soudu stížnost na senátní volby na Mostecku podanou druhým křídlem. To před volbami žádalo odvolání kandidatury Dernerové, mostecký magistrát ale k žádosti nepřihlédl. Dernerová nakonec volby vyhrála.

Severočeši se v roce 2013 rozdělili na dva tábory, jeden blízký Jeníčkové a bývalému předsedovi Františku Rybovi a druhý zastoupený Schwarzem a podnikatelem Jiřím Zelenkou. I přes odvolání kandidátky letos Severočeši získali 2,13 procenta hlasů. Výrazně více, přes deset procent, to bylo na Mostecku. Hlasy voličů byly platné, volební komise k nim ale nepřihlížely.

Na rozhodnutí soudu o krajských volbách čeká i Ústecký kraj, aby mohl svolat ustavující zastupitelstvo. „Důležité je, že krajský soud rozhodl. Já věřím, že i poslední stížnost vyřeší velice rychle. A to říkám hlavně z důvodu, abychom mohli naplánovat ustavující zasedání zastupitelstva. Byl bych velice rád, kdyby to vyšlo do 21. listopadu,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Kraj chce stihnout svolat zastupitelstvo ještě před návštěvou prezidenta Miloše Zemana. Ten má naplánovanou třídenní návštěvu Ústeckého kraje od 23. do 25. listopadu.

NSS celkem v návaznosti na senátní volby obdržel 17 stížností, část již odložil či odmítl, k rozhodnutí mu jich ještě zbývá 11 včetně podnětu od Severočechů.cz. Kromě Mostu se týkají také voleb v Ostravě-městě, Bruntálu či Ústí nad Labem.

Čtěte dále: Severočeši.cz dali k soudu krajské volby, chtějí je opakovat