Nevraždil a neznásilnil. Soud po 33 letech propustil nevinného
Pomohly testy DNA
Američan Keith Allen Harward byl po třiceti třech letech propuštěn jako nevinný z vězení ve Virginii, kam putoval roku 1982 kvůli údajné vraždě a znásilnění. Tehdy třicetiletý muž byl odsouzen na základě očitého svědectví a otisku chrupu na těle oběti. Testy DNA ovšem jeho vinu nyní vyvrátily. Radost z propuštění ovšem Harwardovi kazí úmrtí obou jeho rodičů, kteří nevydrželi dlouholeté čekání na zvrat v procesu jejich syna. Informaci přinesl deník Richmond Times.
Vražda Jesseho Perrona společně se znásilněním jeho ženy se odehrála v přístavišti Newport News ve Virginii. Právě tam pracoval roku 1982 Harward jako námořník. Očitý svědek tehdy policii vypověděl, že právě on odcházel z loděnice znečištěný krví. Přivolaní vyšetřovatelé navíc našli shodu jeho zubů s otiskem na ženském těle.
Při následném soudním procesu z roku 1983 byl Harward odsouzen za vraždu, krádež, sodomii a znásilnění k doživotnímu vězení. Jen těsně přitom tehdy unikl trestu smrti. Ačkoli se odsouzený na místě odvolal, soudní tribunál potvrdil jeho vinu i o dva roky později a muž tedy putoval do vězení.
Nesrovnalosti v soudním procesu přitom tehdy potvrdila i výpověď znásilněné ženy. Ta popsala útočníka jako devatenácti až dvacetiletého mladíka s hladce oholenou tváří. Harwardovi přitom tehdy bylo už třicet. Osudným se mu ovšem stala námořnická uniforma, na kterou se znásilněná ve svém vypravování rovněž odkazovala.
„Detektivové po celou dobu procesu dělali vše pro to, aby mě donutili přiznat se k něčemu, co jsem neudělal. Řekl jsem jim, že nic takového se nechystám. Nehodlám přiznávat něco, co jsem neudělal. Šli si tedy vlastní cestou. Hypnotizovali lidi. Celý ten příběh sami vytvořili,“ vzpomíná na tehdejší proces čerstvě osvobozený šedesátník.
Výsledek DNA testu byl negativní
S nepříznivým verdiktem soudu se Haward nehodlal smířit a naposledy roku 2014 pověřil své právníky znovuotevřením případu. Jejich úsilí nakonec vedlo k opětovnému dokazování před soudem. Klíčovým bodem obhajoby se staly testy DNA. Vyšetřovatelé totiž po letech porovnali Harwardovu genetickou informaci se vzorkem spermií nalezených na místě činu. Výsledek testu byl negativní.
V archivu bezpečnostních složek naopak policisté našli shodu. Jako pachatel zločinu byl nově označen Jerry L. Crotty, tehdejší Harwardův kamarád z loděnice. I toho před časem americká justice usvědčila ze spáchání zločinu, kvůli kterému směřoval do vězení v Ohiu. Tam roku 2006 také zemřel.
Po vynesení osvobozujícího rozsudku si to Harward namířil do nejbližší restaurace na své oblíbené ústřice. Na těch už si ale bohužel nepochutnal se svými dvěma rodiči, kteří během jeho pobytu ve vězení zemřeli. Podle Harwarda nevydrželi dlouhé čekání na spravedlnost.
„To je na celé věci nejhorší. Zabilo je to. Doslova je to zničilo,“ nechal se slyšet propuštěný muž, zatímco jeho bratr se ho snažil povzbudit. „Včera jsem Keithovi řekl, že jeho rodiče teď skáčou radostí. Všechno tohle vidí a radují se. Byli by tak nadšení, jako jsme teď my.“
Na osvobození Keitha Harwarda pracoval tým právníků sdružených do organizace Innocence Project. Podle nich bylo v Americe na základě otisků chrupu nespravedlivě odsouzeno už 25 lidí. Při závěrečném slyšení tedy doporučili justici, aby tento způsob dokazování definitivně opustila.