1 Turecké školy se bojí islamizace

Holky nesmí hrát volejbal, místo laboratoří jim nutí modlitebny

, NOVÉ

Témata: , , ,

Stovky tureckých škol protestují proti hrozbě islamizace ve vzdělání, bojí se, že bude ohrožena sekularizace ve školství. Dívkám nejsou povoleny určité sporty, šetří se na kulturních a vzdělávacích aktivitách, ve školách se budují modlitebny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však krok studentů považuje za provokaci, píše BBC.

Debatu o islamizaci školství vzbudila skupina studentů z prestižní istanbulské střední školy, která se během předávání maturitních vysvědčení otočila zády ke svému řediteli. Studenti ho obvinili z toho, že příliš podléhá tureckým úřadům a nebojuje za jejich práva. Studenti z ostatních škol se k nim začali přidávat.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to však považuje za provokaci a bojí se, že by protesty studentů mohly být opakováním demonstrace v parku Gezi v roce 2013. Tehdy vláda proti protestujícím brutálně zakročila, nepokoje se pak rozšířily z Istanbulu do dalších tureckých měst. „Jsou tu určité skupiny, které se nepoučily z minulosti a snaží se nyní provokovat univerzity a střední školy,“ řekl Erdogan.

Studentům se nelíbí, že jim vláda zasahuje do aktivit. „Řekli nám, že země prochází těžkými časy, takže na naší škole nesmíme organizovat koncerty. Ale vláda pak zorganizuje festival při příležitosti výročí dobytí Istanbulu. Tak proč nám zakazujete naše aktivity? Proč ten dvojí metr?“ ptá se jeden maturant z istanbulské střední školy.

Více než 370 škol již podepsalo prohlášení Unie studentů středních škol, kde odmítají šíření fundamentalismu ve vzdělávacích institucích. „Nedovolují dívkám hrát volejbal kvůli šortkám,“ píše se v prohlášení.

„Zakazují nám literární a básnické spolky. Ve školách jsou modlitebny místo laboratoří. Naše protesty jsou výsledkem těchto útlaků,“ řekl Bora Celik z Unie studentů. Celik upozorňuje na kroky, které vláda koná proti sekulárnímu školství a smíšené výuce. Studenty podpořil i šéf opozice, který se bojí, že se vzdělání stane dalším politickým tématem, které bude rozdělovat společnost.

Náboženské školy

Některým školám hrozí přeměna na tzv. Imam-Hatip, což je náboženská škola, kde jsou dívky a chlapci odděleni a vyučuje se zde sunnitský islám a náboženské praktiky. Proti tomu protestují studenti a jejich rodiče z istanbulské střední školy Ismail Tarman, která se právě má přeměnit na náboženskou školu.

„Přiběhl jsem hned, jak jsem o těch plánech slyšel,“ říká Bengu Bozkurt, „kdybych chtěl, aby měl můj syn náboženské vzdělání, tak už ho dávno do Imam-Hatip pošlu. Já ale věřím v sekulární vzdělání.“

Maturantem jedné z Imam-Hatip je podle BBC i sám prezident Erdogan, který mluví o změně národních školních osnov. Od jeho nástupu k moci prudce roste počet těchto náboženských škol.

Čtěte také: Erdoganovi se nelíbí německá satira. Soud se šéfem Axel Springer prohrál

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.