Trudeau u papeže: Přijeďte a omluvte se indiánům za přehmaty církve

Pokání za spáchané hříchy?

Trudeau u papeže: Přijeďte a omluvte se indiánům za přehmaty církveNOVÉ
Papež František Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Kanadský premiér Justin Trudeau dnes vyzval papeže k návštěvě Kanady, aby se tam omluvil domorodým indiánům za údajné špatné zacházení ze strany katolické církve. Indiánské děti musely v Kanadě po desítky let nuceně chodit do internátních škol, kde byly odříznuty od své původní kultury s cílem asimilovat je. Trudeau výzvu přednesl během návštěvy Vatikánu.

Od 70. let 19. století až do 70. let minulého století bylo na 150.000 dětí původních obyvatel nuceno navštěvovat křesťanské školy, většinou pod vedením římskokatolické církve, které je údajně měly odnaučit jejich kultuře a jazykům a integrovat je do kanadské společnosti.

Kanadská vláda také před dvěma desítkami let prohlásila, že na školách bylo rozšířené fyzické a sexuální násilí. V roce 2005 nejvyšší soud rozhodl, že vláda a církve nesou za toto fyzické, psychické a sexuální zneužívání zodpovědnost.

Mnoho studentů vzpomíná, že byli biti za to, že používali rodný jazyk, a že ztratili kontakt s rodiči a svou původní kulturou. Vliv těchto škol je podle indiánských vůdců jedním z hlavních důvodů alkoholismu a užívání drog v rezervacích. Původní obyvatelé patří stále k nejchudším a nejvíce znevýhodněným skupinám Kanaďanů. Volební právo získali až v roce 1960.

Indiánůn se již v roce 2008 špatné zacházení indiánům a Inuitům veřejně omluvil dřívější kanadský premiér Stephen Harper. S obdobnou omluvou přišla v roce 2008 také Austrálie vůči svým domorodcům. Na rozdíl od Kanady jim ale odmítla vyplatit odškodné.

V Týdeníku Echo se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Papež přijal Trumpa ve Vatikánu. Znalci mluví o chladném přijetí

VIDEO: Trumpův drtivý stisk. Drží dlouho a nepustí. Jediný Trudeau se ubránil