Dohoda s Tureckem ‚jeden za jednoho‘ je pro Španělsko nepřijatelná

JEDNÁNÍ O MIGRAČNÍ KRIZI

Dohoda s Tureckem ‚jeden za jednoho‘ je pro Španělsko nepřijatelnáNOVÉ
Španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo y Marfil. Foto: Reprofoto: YouTube.com/12tv Docetv
Svět

vb Echo24

Španělská diplomacie se ostře ohradila proti návrhu dohody mezi Evropskou unií a Tureckem, která má pomoct vyřešit migrační krizi. Tamní ministr zahraničí uvedl, že současný návrh dohody je pro jeho zemi „od počátku neakceptovatelný“. Evropské úřady by podle něj neměly vyhošťovat žádného migranta zpátky do Turecka, dokud neposoudí jeho individuální životní situaci.

„Tento návrh se z našeho pohledu – tedy z pohledu španělské vlády – od začátku jevil jako neakceptovatelný,“ řekl šéf španělské diplomacie García-Margallo y Marfil novinářům po příjezdu na summit ministrů zahraničí EU v Bruselu. Španělsku se podle něj nelíbí současný návrh, podle nějž by Ankara svážela všechny migranty z řeckých ostrovů zpátky do Turecka.

„Každý, kdo vstoupí na evropské území musí mít právo na individuální pozornost, na vyplnění žádosti o azyl, která bude posouzena,“ uvedl španělský ministr s dovětkem, že migranti musí mít právo na odvolání, pokud bude jejich žádost o azyl zamítnuta. „Během tohoto procesu je jakákoli možnost vyhoštění odložena,“ doplnil podle serveru The Local.

Návrh, který Evropské unie minulý týden představili Turci, počítá s tím, že Ankara bude na evropské náklady přijímat zpět všechny migranty, kteří se z tureckého území dostanou do Řecka. Dohoda zároveň počítá s tím, že za každého takto navráceného migranta přijme Evropa jednoho uprchlíka z Turecka, který má nárok na azyl.

Dohoda, která má odradit uprchlíky od nebezpečné cesty přes Egejské moře, by měla být dokončena v pátek, kdy je na summitu osmadvacítky v Bruselu očekáván turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Čtěte také: Turecko vydírá EU, tvrdí ODS a KSČM. Přidal se i Babiš

Turecku se ustupovat nebude, prohlásil Hollande