Turecko vydírá EU, tvrdí ODS a KSČM. Přidal se i Babiš

Reakce na summit EU-Turecko

Turecko vydírá EU, tvrdí ODS a KSČM. Přidal se i BabišNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Výsledkem nové dohody s Tureckem by měl být především jasný plán na to, jak vracet uprchlíky, komentoval pondělní summit EU za účasti Turecka vicepremiér Andrej Babiš (ANO). EU podle něj chybuje, když spoléhá jen na Turecko a chybí jí alternativní plán. Závislost na jednom partnerovi podle něj vždy může přinést vydírání. Právě za vydírání považuje požadavky Ankary představené na summitu předseda KSČM Vojtěch Filip. V podobném duchu se vyjádřila i místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

 

Babiš dnes novinářům řekl, že mechanismus vracení uprchlíků je třeba domyslet do detailů. Potřebným postupem by podle Babiše mělo být vyřešení situace přímo v Sýrii. „To by se mělo řešit. Tam mám pocit, že to není dostatečně intenzivní,“ míní ministr financí. Cílem by podle něj mělo být, aby se uprchlíci mohli vrátit domů spíš než to, aby se řešilo množství, kolik jich EU může přijmout.

Filip na tiskové konferenci uvedl, že Turecko si počíná nesolidárně. „Musím zásadním způsobem odmítnout pokus o vydírání EU ze strany Turecka,“ řekl na tiskové konferenci s tím, že Ankara nerespektuje závazky z mezinárodních smluv. Pokud myslí země vážně svou žádost o rychlejší projednání vstupu do EU, nemůže podle předsedy KSČM své povinnosti plnit za peníze cizích daňových poplatníků.

Ankara na summitu slíbila, že převezme zpět na náklady unie všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy. Avšak za každého syrského občana, který bude vrácen, by měly evropské státy přijmout od Turků jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě princip „jeden za jednoho“ odmítl jako další pokus o zavedení migračních kvót. „Kvóty nefungují a navíc porušují suverenitu států. Závěry summitu považuji za porušení dosavadní dohody o relokaci, na které se EU shodla v září minulého roku,“ uvedl Fiala. Je přesvědčen, že přemisťování uprchlíků by bylo jen další pobídkou pro migranty, aby přišli do Evropy.

Turci výměnou za realizaci plánu chtějí tři miliardy eur (přes 80 miliard Kč) navíc nad rámec stejné sumy domluvené loni. Evropa by také měla urychlit jednání tak, aby bezvízový styk pro Turky mohl platit od letošního června. A EU by také měla začít připravovat otevření nových kapitol přístupových rozhovorů s Tureckem, které je dlouholetým kandidátem na členství v unii. „Údajně někteří premiéři říkali, že vždy, když potkají tureckého premiéra, tak přijdou o tři miliardy,“ komentoval požadavky s úsměvem Babiš.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že postup Turecka není žádným překvapením. „Dalo se očekávat, že Turecko využije situace a bude klást další požadavky. V případě, že nedojde ke shodě s Tureckem a funkčnímu řešení, budou muset nastupovat plány B a C,“ řekl na tiskové konferenci. Jeho strana se snaží, aby se problematika migrace dostala na program středečního jednání Sněmovny.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ocenil, že je snaha migrační krizi řešit. Na grémiu Sněmovny se podle něj dnes diskutovalo o tom, že by poslanci měli brzy dokončit debatu o migraci a přinést usnesení. To by mělo být signálem veřejnosti, že Parlament i vláda intenzivně řeší ochranu občanů. Postoj k principu „jeden za jednoho“ musí podle něj první řešit vláda.

Poslanci ČSSD dnes žádné závěry k výsledkům summitu nepřijímali. Vyslechli si pouze informace od premiéra Bohuslava Sobotky a jeho sdělení o předpokládaném vývoji, uvedl předseda klubu Roman Sklenák.

Čtěte také: Turecko zaskočilo summit, žádá 3 miliardy eur

Čtěte také: Balkánská migrační trasa je uzavřena. Dohoda s Turky ale ještě není

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články