Bartuška skončil jako vládní zmocněnec pro Temelín
Energetická politika
Václav Bartuška po čtyřech letech skončil ve funkci vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína. Na konci června vypršel mandát a dál už nepokračuje, zjistil server ECHO24.cz. Bartuškova případného následovníka úřady zatím nevybraly.
Funkce vládního zmocněnce byla zřízena především jako nezávislý dohled na výběr dodavatele dostavby dvou nových jaderných bloků temelínské elektrárny. Zároveň měl dohlížet na strategické, bezpečnostní a zahraničněpolitické zájmy Česka.
Bartuška byl vládním zmocněncem od roku 2010. Původně měl skončit už před dvěma lety, ale kvůli komplikovanému výběrovému řízení mu vláda prodloužila mandát až do letošního června. Nakonec ale ČEZ letos na jaře soutěž na další dva bloky zrušil, protože kabinet odmítl poskytnout garance za výkupní ceny temelínské elektřiny.
Čtěte také: ČEZ zrušil výběrové řízení na dostavbu Temelína
Proč je rozumné nestavět další Temelín
Bartuška pro ECHO24.cz pouze potvrdil, že mu v červnu vypršel mandát. Víc se ke svému odchodu nechtěl vyjadřovat. Podle informací ECHO24.cz to bylo vlastní Bartuškovo rozhodnutí. Bartuška ale dál zůstává zvláštním velvyslancem České republiky pro energetickou bezpečnost.
„Pan Bartuška odvedl skvělou práci. Nasazení a přehled, s jakými vykonával tuto funkci, byly příkladné. Využil k tomu samozřejmě i znalosti a zkušenosti z funkce velvyslance pro energetickou bezpečnost, kde fungovala zajímavá synergie mezi oběma funkcemi,“ uvedlo pro ECHO24.cz ministerstvo průmyslu a obchodu.
Chystá se nový temelínský plán. Možná i zmocněnec
Úřad nyní spolu s ministerstvem financí připravuje komplexní plán rozvoje jaderné energetiky. V jeho rámci by se mělo řešit i případné obsazení temelínského zmocněnce novou osobou.
„Role jednotlivých státních autorit – ministerstev, zmocněnce, vlády – budou součástí připravovaného materiálu,“ uvedl Filip Matys z tiskového oddělení ministerstva průmyslu. Pokud bude dokument schválen, bude případně nominován i temelínský zmocněnec.
„Na materiálu pracujeme a probíhá k němu interní diskuze, proto není v současné chvíli vhodné zveřejňovat podrobnosti,“ dodal Matys.
Ministr průmyslu Jan Mládek v polovině července uvedl, že možná je i varianta jednoho bloku v Temelíně a jednoho v Dukovanech. „V tuto chvíli není rozhodnuto nic v tom smyslu, jestli to bude stavět ČEZ, nebo nějaký státní podnik, nebo joint venture, to je všechno předmětem debat,“ řekl Mládek.
Čtěte také: Mládek: Vypadá to na jeden blok v Temelíně a jeden v Dukovanech
Podle ministra už panuje téměř konsensus, že se v Temelíně nebudou stavět dva bloky, ale jenom jeden – stejně jako v Dukovanech. „To je proto, že bychom rádi zachovali lokalitu v Dukovanech jako jadernou elektrárnu. Ona má povolený provoz do roku 2025,“ dodal Mládek.
Poté musí elektrárnu posoudit Evropská komise a do roku 2035 by mohl být postaven v Dukovanech další blok.