Po Babišovi zaútočil na živnostníky předseda Senátu Štěch

Po Babišovi zaútočil na živnostníky předseda Senátu Štěch
Předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) Foto:

Zdroj: Česká televize

Politická aréna

Štěch a živnostníci

Michael Pánek

Jedná se o další brutální útok na živnostníky a podnikatele. Poté co díky Babišovým návrhům skončila svoji činnost řada živnostníků a podnikatelů a se do útoku proti nim přidal předseda Senátu Milan Štěch. Ten navrhl na odborářském sjezdu v Olomouci zvýšení odvodů pro osoby samostatně výdělečně činné na úroveň zaměstnanců. Zdůvodnil to tím, že mnozí živnostníci prý nejsou národohospodářsky využití a do fabrik by údajně mohly přijít desítky tisíc nových zaměstnanců.

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to je příšerné komunistické uvažování, které připomíná temná padesátá léta s akcemi sociálního inženýrství typu padesát tisíc lidí z kanceláří do výroby apod.

Být OSVČ není nic jednoduchého. Tito lidé na rozdíl od zaměstnanců nemají zajištěný pravidelný příjem, nemají placené dovolené, nemají nárok na nemocenskou. Tito lidé se rozhodli být na státu nezávislí a chtějí po něm jediné, aby jim neházel klacky pod nohy, například v podobě kontrolních hlášení DPH nebo elektronické evidence tržeb.

Naopak stát by jim měl pomáhat třeba tím, že zruší nebo zvýší horní hranici pro tzv. paušálové výdaje, která nyní činí jeden milion korun obratu, aby si drobní podnikatelé nemuseli schovávat každou účtenku a vést složité účetnictví. Dalším důležitým opatřením by bylo zvýšení hranice, kdy se živnostník stává plátce DPH na minimálně 2 miliony korun. To by pro ně společnost měla dělat.

Navíc o tom, kdo kde má pracovat a co kdo má dělat, ať rozhoduje trh a nikoliv státní byrokrati. To bychom se opravdu mohli vrátit do neblahé socialistické éry s jeho umístěnkami, kdy úředníci nařizovali absolventům středních a vysokých škol, kde a kam mají nastoupit. A tohle vážně nechci.

Milan Štěch, se tak postavil po bok oligarchy Babiše a svými opatřeními se de facto rozhodli likvidovat téměř milion obyvatel České republiky, jež působí jako OSVČ.

Michael Pánek (ODS),

středočeský krajský zastupitel

Související články