Hory, údolí, ledovce. NASA zveřejnila detailní snímky z Pluta

Fotografie z vesmíru

Hory, údolí, ledovce. NASA zveřejnila detailní snímky z PlutaNOVÉ
Svět

Echo24

Americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila nejnovější a dosud nejostřejší snímky povrchu trpasličí planety Pluto. Černobílé fotografie pořídila sonda New Horizons, která v červenci kolem Pluta proletěla. Jsou na nich vidět krátery, hory a ledovcové útvary nacházející se v asi 80 kilometrů širokém pásmu.

Potrvá přibližně rok, než všechny záběry a data ze sondy dorazí. Výzkumníci z NASA podle CNN očekávají, že další várka fotografií by mohla přijít příští týden a ukázat další části planety. PrvnVzdálenost Pluta od Země se pohybuje od 7,5 miliardy kilometrů po 4,28 miliardy kilometrů. První pořízené snímky uveřejnila NASA na svém webu.

„New Horizons nás uchvátila, když v červenci poslala první sadu obrázků Pluta zblízka. A s další várkou vzácných snímků, které nám vyšle ze své paměti, tento úžas trvá,“ řekl bývalý astronaut a představitel NASA John Grunsfeld.

Sonda New Horizons, která je podle NASA velká přibližně jako piáno, se v červenci k Plutu přiblížila na nejbližší vzdálenost 12.400 kilometrů. Stala se prvním pozemským aparátem, který trpasličí planetu navštívil za 4,5 miliardy let její existence.

Čtěte také: Kennedy chtěl původně letět na Mars, odhalil Aldrin

‚Ukradli mi Marťana.‘ Ruský scenárista žaluje Hollywood