Koštu by měl v čele Olomouckého kraje nahradit Okleštěk

Hejtmana Koštu nahradí Okleštěk

Koštu by měl v čele Olomouckého kraje nahradit OkleštěkNOVÉ
Ladislav Okleštěk Foto:

FOTO: internetové stránky hnutí ANO

1
Domov

Echo24

Olomoučtí zastupitelé příští týden v pondělí projednají návrh krajské rady na odvolání olomouckého hejtmana Oto Košty (ANO), kterého by měl v čele úřadu nahradit krajský předseda ANO a poslanec Ladislav Okleštěk. Na dotaz ČTK to dnes řekl Okleštěk. ANO na začátku února vyzvalo Koštu k rezignaci kvůli nespokojenosti s jeho prací v čele hejtmanství. Košta výtky spolustraníků odmítl a nerezignoval. S kritikou hejtmana pak přišli i jeho tři náměstci z ANO a koaliční ČSSD a ODS.

„Podali jsme ho (návrh na odvolání hejtmana Košty) formou rady. Podala to celá rada,“ odpověděl dnes Okleštěk na dotaz ČTK, zda ANO v pondělí na krajském zastupitelstvu předloží návrh na Koštovo odvolání. S koaliční ČSSD a ODS bylo podle Oklešťka zároveň dohodnuto, že na zastupitelstvu bude navržen na nového hejtmana.

Krajští radní minulý týden v pondělí na závěr jednání schválili usnesení, ve kterém konstatují, že nebyla zahájena reorganizace krajského úřadu, která měla být hlavní součástí chystaného programového prohlášení rady. Radní zároveň uvedli, že jim nebyla předána agenda, která dříve spadala pod bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Usnesení se týkalo bodu ohledně pondělního jednání zastupitelstva.

Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů. Zástupci ODS a ČSSD už dříve oznámili, že výměně na postu hejtmana nebudou stát v cestě.

Hejtman Košta už dříve prohlásil, že před chystaným hlasováním o návrhu na jeho odvolání mu vyjádřili podporu někteří zastupitelé napříč stranami včetně těch zvolených za ANO.

Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdí, že Košta nezvládá řízení kraje. Kritizují, že jako svého poradce zaměstnal bývalého hejtmana Rozbořila, který je vyšetřován v korupční kauze. Ke kritice hejtmana se posléze přidali i tři jeho náměstci z ANO, ČSSD a ODS, podle kterých odmítá reorganizovat úřad a špatně komunikuje s kolegy. Košta už dříve řekl, že nepochybil a snahu o své odvolání přisuzuje mocenským ambicím některých lidí.

V zastupitelstvu Olomouckého kraje má po podzimních krajských volbách ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj má sedm zastupitelů, šesti mandáty disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. V předchozím volebním období v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.

Čtěte také: Jak se vybírá hejtman za ANO: „Možte v pondělok na ministerstvo financí?“