Nelegální majetek. Atraktivní nevěsta marně hledá ženicha
špinavé peníze
Majitelé jachet, tryskáčů a luxusních vil mohou zůstat v klidu. Jestli si k bohatství pomohli jednáním za hranou zákona, zatím nikomu nebudou muset vysvětlovat. Vládní koalice sice slibovala, jak v boji proti nelegálně nabytému majetku přitvrdí. Už příprava legislativy ale ukazuje, že najít si k němu efektivní a právně čistou cestu nebude vůbec snadné.
Pozvánka avizovala exkluzivní obsazení. Za jedním stolem usednou společně dva ministři, nejvyšší státní zástupce, vrchní žalobkyně, místopředseda Nejvyššího soudu a univerzitní profesoři. Ale i když do Senátu na kolokvium, které pořádal Miroslav Antl, dorazilo dokonce o ministra víc, debata o prokazování původu majetku a možnostech jeho odčerpávání zůstala na půli cesty.
„Doufám, že dospějeme k určitému směru, kterým by se legislativa v této oblasti měla dále ubírat,“ prohlásil senátor Antl úvodem. Téměř po třech hodinách přiznal, že výsledek shrnuje jen s rozpaky. Elitní hosté totiž nenašli společnou řeč.
Dienstbier opakovaně kritizoval Babišův resort
Osnovu setkání měl přinést ředitel odboru daňové legislativy ministerstva financí. Karel Šimek zkusil v kostce zrekapitulovat rozcestník variant, na kterém resort Andreje Babiše (ANO) pracuje. A který měl být hotový už v březnu. Diskuse se rychle rozproudila i bez toho, aniž aby Šimek „projel“ celou připravenou prezentaci.
Především Dienstbier se snažil přítomné také přesvědčit, že jedinou správnou cestou k nelegálnímu majetku je jeho dodatečné zdanění. Akcentoval přitom zavedení majetkových přiznání.
Šéf legislativní rady vlády a ministr bez portfeje Jiří Dienstbier (ČSSD) resort financí opakovaně kritizoval. Podle něj debatu zbytečně rozšířil nad rámec vládního programového prohlášení a plánu legislativních prací vlády. Prakticky tak podle něj dělá problém složitější, než je. Náměstkyně pro oblast daní Simona Hornochová sice takovou extenzi plánů přiznala, snažila se ale obhájit, že to není na škodu věci.
Především Dienstbier se snažil přítomné také přesvědčit, že jedinou správnou cestou k nelegálnímu majetku je jeho dodatečné zdanění. Akcentoval přitom zavedení majetkových přiznání. Podle něj by se měla povinnost vztahovat na ty, jejichž majetky se zhruba o 500 tisíc až dva miliony korun liší od doložitelných příjmů. Hlavně zástupci ministerstva financí ale oponovali, že takové srovnání majetků a příjmů není prakticky proveditelné – bylo by k němu nutné opatřit si od lidí další údaje.
Problém vymezení šedé zóny a práce navíc
„Vidím jako největší problém vymezení šedé zóny a toho, kdo v ní je,“ shrnul hlavní problém profesor Aleš Gerloch, vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) společně s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem pak přidali druhý klíčový dotaz. Kdo to bude dělat?
Kudy se vydat po cestě za nelegálním majetkem, bude nakonec muset určit vláda. Zatímco vicepremiér Babiš řešení skrze majetková přiznání z principu odmítá, pro premiéra Bohuslava Sobotku a jeho ČSSD bylo dlouho vlajkovou lodí. Klíčovým jazýčkem na vahách tak mohou být ve Strakově akademii lidovci.
Při diskusi se pak ukázalo, že jakkoli je dobývání nelegálního majetku snem vládní koalice a prezidenta Miloše Zemana, k jeho naplnění se nikdo moc nemá. Ministerstvo financí se zdráhá, aby si přidělalo práci a vzalo náročnou agendu na sebe. Další cestu – civilní řízení se zapojením státním zástupcům – rychle rozporoval nejvyšší státní zástupce. Prý na to nemá lidi.
Vhodní specialisté chybí také policii. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) od problému sice nedal ruce pryč. Posteskl si ale, že by potřeboval vytvořit tým desítek specialistů na finanční problematiku, kteří by mohli mít plat okolo 60 tisíc korun hrubého. Musel by mít ale peníze navíc.
Kudy se vydat po cestě za nelegálním majetkem, bude nakonec muset určit vláda. Zatímco vicepremiér Babiš řešení skrze majetková přiznání z principu odmítá, pro premiéra Bohuslava Sobotku a jeho ČSSD bylo dlouho vlajkovou lodí. Klíčovým jazýčkem na vahách tak mohou být ve Strakově akademii lidovci. Konkrétní legislativní návrh by měli mít ministři na stole v září tak, aby byl účinný v polovině příštího roku. Ministerstvo financí ale nezastírá, že termíny bude problematické naplnil.