Dluhopisy jako měl Babiš? Jasné zneužití práva, myslí si Hornochová

BABIŠOVY DLUHOPISY

Dluhopisy jako měl Babiš? Jasné zneužití práva, myslí si HornochováNOVÉ
Bývalá náměstkyně ministra financí Simona Hornochová Foto:

Reprofoto: Česká televize

1
Domov

bp Echo24

Emise korunových dluhopisů, jako v minulosti nakoupil i ministr financí Andrej Babiš (ANO), jsou přesným zneužitím práva. Je o tom přesvědčená bývalá náměstkyně ministra financí a daňová odbornice Simona Hornochová, podle které finanční správa v takovém případě musí konat. Hornochová to řekla v nedělním diskusním pořadu České televize. Na kauzu nejasností kolem nákupu dluhopisů Agrofertu, který tehdy Babiš vlastnil, a jeho osobních financí upozornil jako první Týdeník Echo.

Hornochová v Otázkách Václava Moravce uvedla, že emise korunových dluhopisů při určitých podmínkách naplní podle ní jako daňové odbornice z technického hlediska definici zneužití práva. „Pokud vydáváte soukromé emise svým známým privátním investorům v objemech desítek milionů až jednotek miliard korun, tak nominální hodnota každého jednotlivého dluhopisu jedna koruna za mě nemá byznysově vůbec žádné opodstatnění jiné, než dosáhnout daňové výhody. To přesně naplní definici zneužití práva,“ řekla.

Bývalá náměstkyně uvedla, že finanční správa nyní jednoznačně musí záležitosti kolem korunových dluhopisů řešit. „Zvlášť teď, pod tím tlakem, kdy se finanční správa dozvídá mnohem víc informací, než které měla v době toho plošného boomu korunových dluhopisů, takže prověřovat za mě teď už musí. Ne že jestli může nebo měla by. Prostě musí,“ dodala Hornochová.

Proti jejím slovům se ohradil šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, který byl dalším hostem pořadu. Podle něj se zde vytváří poslední dobou dojem, že finanční správa nic nedělá. „Ona posledních dvacet let nespala, ona konala,“ uvedl rozčileně.

Vymezil se i proti tomu, že Hornochová označila emise korunových dluhopisů za zneužití práva. „U zneužití práva by musela být naplněna celá řada dalších kritérií, účelových transakcí a podobně,“ uvedl Janeček. Zároveň naznačil, že se nemusí ve věci orientovat. „Zneužití práva je složitá problematika, které málokdo rozumí,“ dodal.

Téma, kterému se věnoval nedělní diskusní pořad, naráželo na informace zveřejněné Týdeníkem Echo, který zjistil, že Babiš uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní pokladny ani korunu na daních.

Stále se ale ministr zamotával do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun. Opozice, ale i kolegové z vlády, po Babišovi nyní žádají vysvětlení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V sázce je reputace vlády. Babiš by měl transakce vysvětlit, říká Sobotka