Koaliční rada skončila fiaskem: Babiš se „sebral a odešel“

VÝJIMKY OKOLO EET

Koaliční rada skončila fiaskem: Babiš se „sebral a odešel“AKTUALIZUJEME
Domov

Echo24

Koaliční rada dnes večer skončila fiaskem. Během jednání o výjimkách o chystané elektronické evidenci tržeb došlo ke konfliktu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Babiš proto jednání opustil. Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola prý nervnější koaliční radu ještě nezažil.

Během jednání o výjimkách v rámci EET se podle Babiše Sobotka rozčílil, šéf hnutí ANO pak zmizel. „Pan premiér se z razu rozčílil a řekl, že nemusíme pokračovat. Tak jsem se sbalil a odešel,“ prohlásil Babiš v České televizi.

Doufá ve zlepšení situace. „Myslím ale, že se situace zklidní a že si to nechají vysvětlit. Znovu opakuji – jde o možnost, není to výjimka,“ uvedl k možnosti výjimky z EET v případě nižších příjmů Babiš, který s nápadem týden před začátkem EET přišel.

Sobotka se vyjádřil na Twitteru, kam napsal: „Strašná metoda práce min. financí Babiše. 7dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?“

O konfliktu nejprve informoval předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Ten na Twitteru uvedl, že ani „premiér neudržel nervy na uzdě“ a že se „Babiš sebral a odešel“ s tím, že „nervnější koaliční radu ještě nezažil“. Také napsal, že stojí za premiérem a váží si jeho práce a klidu. O to víc ho ale mrzí, že byl s politickou profesionalitou na štíru víc on než Babiš.

Hnutí ANO chce ve sněmovně navrhnout, aby se malí živnostníci mohli domluvit za určitých podmínek na vynětí z EET. Z evidence budou moci být vyňati ti z nich, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 tisíc korun, zaznělo právě na koaliční radě. Živnostníci by museli o výjimku ale požádat. ANO pozměňovací návrh k zákonu o evidenci tržeb představilo spolu s dříve oznámeným plánem, že by EET nepodléhaly také platby kartou prostřednictvím internetu v e-shopech.

Zatímco zástupci KDU-ČSL to označili za správný krok, premiéra Sobotku avizovaná změna na poslední chvíli rozčílila. „Musím říci, že jsme byli velmi překvapeni. Zarazila nás metoda práce ministerstva financí, protože za sedm dnů má být zákon spuštěn,“ řekl Sobotka.

Čtěte také: EET se nemusí týkat e-shopů. Babiš je chce povinnosti zbavit