Nezávislá finanční správa? Za fotku s Babišem čeká úřednice vyšetřování

PORUŠENÍ SLUŽEBNÍHO ZÁKONA?

Nezávislá finanční správa? Za fotku s Babišem čeká úřednice vyšetřováníNOVÉ 1
Domov

Tereza Vilímová

Pracovnice finančního úřadu v Krnově čeká šetření kvůli fotce s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), kterou předseda hnutí sdílel minulý týden na Facebooku. Podle nejvyššího státního úředníka Josefa Postráneckého je třeba zjistit, zda úřednice na fotce neporušily služební zákon. Ten má zajistit politickou nezávislost lidí ve státním sektoru. Snímek vzbudil kritiku i na sociálních sítích, finanční správa by totiž měla Babiše vyšetřovat kvůli korunovým dluhopisům

„Obracím se na generálního ředitele finanční správy pana Janečka, aby to prošetřil. Protože musíme držet služební linii,“ uvedl pro server Echo24 Postránecký, který kvůli fotografii dostal za minulý týden dvě stížnosti. Nyní je podle něj třeba zjistit, kdy k setkání došlo. „Zaregistroval jsem v médiích jen obecnou informaci a nevím, jestli se to setkání nekonalo po služební době, nebo třeba v době polední přestávky. To musí prošetřit pan Janeček a budu chtít, aby mě seznámil s výsledkem šetření,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Babiš totiž vyrazil na začátku minulého týdne do Moravskoslezského kraje, kde měl naplánované rozdávání své knihy „O čem sním, když náhodou spím“. Ve 14:25 sdílel Babiš fotku z finančního úřadu v Krnově, kde se potkal s pracovnicemi finanční správy. „Holky z finančního úřadu mi psaly, ať se stavím. Tak jsem tady,“ napsal do popisku Babiš.

Nechtěně přitom možná dostal úřednice do nepříjemné situace. Hrozí totiž, že porušily zákon o státní službě, jehož cílem je „odpolitizovat“ státní sektor. „Pokud se prokáže, že skutečně jednaly v rozporu se zákonem, příslušný služební orgán, tedy ředitel krajského finančního úřadu, by musel jednak přijmout taková opatření, aby se to už neopakovalo, a případně nějakým způsobem postihnout ty dotyčné, které zákon porušily,“ vysvětlil Postránecký.

Rozdávání předvolebních „knih“ na úřadě

„Podle našich informací se jednalo o spontánní pozvání pracovnice dotyčného úřadu. Pan Babiš přišel na územní pracoviště v úřední den, kdy je úřad bez omezení přístupný veřejnosti,“ uvedla pro server Echo24 Petra Petlachová, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ). GFŘ se podle ní o jeho návštěvě dozvědělo ex post. To potvrdil i sám Babiš. „Neměl. Potkal jsem zaměstnankyni finančního úřadu v nemocnici, která mě oslovila a pozvala,“ uvedl pro server Echo24 Babiš, na otázku, zda ji schvaloval ředitel úřadu.

Z fotografie je jasné, že setkání proběhlo v budově úřadu. Na snímku je totiž na zdi cedule s nápisem „Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, územní pracoviště v Krnově“. Čas lze odhadovat hůře, Babiš sice fotografii sdílel těsně před půl třetí a vzniknout tak musela v čase předtím, ale k setkání mohlo dojít klidně v polední pauze. Na fotce je také vidět, že Babiš navíc spojil setkání s předvolební kampaní, protože na úřadě rozdával své knihy.

Pokud by Babiš vykonal návštěvu jen o několik měsíců dříve, pravděpodobně by se úřednice do takové situace nedostaly. Finanční správa totiž spadá do působnosti resortu financí a tudíž by Babišova návštěva v době, kdy ještě byl ministrem financí, měla své opodstatnění. Babiš ale není v úřadu už od 24. května, kdy ho ve funkci vystřídal poslanec Ivan Pilný (ANO).

Babiš musel v úřadu skončit kvůli řadě pochybností kolem jeho nákupu korunových dluhopisů, na které jako první na začátku roku upozornil serveru Echo24. Babiš totiž od holdingu Agrofert nakoupil od daně osvobozené korunové dluhopisy a to ještě v době, kdy podniku šéfoval. Existuje tedy tak podezření, že Babiš záměrně krátil stát na daních. Poté se navíc ukázalo, že Babiš možná neměl na nákup korunových dluhopisů dostatek finančních příjmů.

Kritika se přitom začala objevovat primárně na sociálních sítích. Pro řadu lidí je totiž fotografie důkazem „nezávislosti finanční správy“. Právě kvůli korunovým dluhopisům by totiž měla finanční správa Babiše prošetřovat a to ať už kvůli možnému krácení, nebo kvůli nejasnostech v jeho příjmech. Finanční správa je ale vázána mlčenlivostí a proto nikdo neví, jestli kontroly skutečně probíhají. Pro řadu Babišových kritiků je ale sdílená fotografie s úřednici odpověď na tuto otázku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nestranní náměstci? Mimo pracovní dobu můžou být ve straně i kandidovat

První oběť korunových dluhopisů. Vyšetřuje Babiše finanční správa?

Babiš neměl dost legálních příjmů na osobní nákupy

Díra v zákoně Babišovi ušetřila miliony na daních. Prověřuje to policie