1 Korunové dluhopisy

První oběť korunových dluhopisů. Vyšetřuje Babiše finanční správa?

, NOVÉ

Témata: , ,

Zdá se, že finanční správa začala po měsících konečně vyšetřovat od daně osvobozené korunové dluhopisy, které si mimo jiné nakoupil bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO). Šéf finanční správy Martin Janeček uvedl, že vyzvala prvního člověka, aby prokázal, kde vzal dostatek peněz na nákup dluhopisů. Týdeník Echo před téměř půl rokem přitom upozornil, že dostatek legálních příjmů neměl mít právě Babiš. 

Hospodářské noviny v pondělí přišly s informací, že úředníci finanční správy poprvé použili zákon o prokazování původu majetku a navíc právě v souvislosti s korunovými dluhopisy. Možnost vyzvat člověka k prokázání původu majetku má finanční správa od prosince minulého roku. V případě korunových dluhopisů se přitom nejvíce nabízel právě Babišův případ.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na počátku ledna server Echo24 upozornil na to, že Babiš čelí trestnímu oznámení kvůli podezření, že nákupem dluhopisů od holdingu Agrofert, který mu tehdy ještě patřil, krátil stát na dani. Poté navíc zjistil, že dnes již bývalý ministr financí nejspíš neměl na nákup dostatek peněz. Sám Babiš na konci ledna v pořadu Události komentáře na České televizi nepřímo vzkázal finanční správě, aby ho k prokázání původu majetku vyzvala. Řada Babišových kritiků se takovému vzkazu smála, protože finanční správa patří pod ministerstvo financí, a úředníci by tak vlastně kontrolovali svého šéfa. 

Babiš ale nebyl jediný, který korunové dluhopisy nakoupil. Na konci roku 2012, krátce předtím než tato možnost ze zákonu zmizela, je vydaly stovky firem. Holding Agrofert byl jednou z nich. I proto se celou věcí začala zabývat Poslanecké sněmovna, která šéfa finanční správy vyzvala, ať korunové dluhopisy kontroluje. Naposledy k tomu došlo minulou středu.

Nyní to vypadá, že finanční správa dluhopisy skutečně kontroluje, když padla první výzva na prokázání původu majetku. Jestli ale finanční správa vyzvala tu nejexponovanější osobu, tedy Andreje Babiše, není zřejmé. Finanční správa je totiž ze zákona vázána mlčenlivostí. V polovině května mluvčí finančního úřadu pro Středočeský kraj Jiřina Plášilová pro server Echo24 uvedla, že probíhají šetření, ale že k prokázání původu majetku ještě nikoho nevyzvala. 

„Příslušná zjišťování v souvislosti s prokazováním původu majetku probíhají, podrobnosti ohledně zjišťování s ohledem na taktické postupy a na mlčenlivost nebudeme zveřejňovat. Pokud poplatník nebude schopen adekvátní příjmy doložit, správce daně vydá platební výměr na doměření daně. Tyto případy budeme následně anonymizovaně zveřejňovat. V tuto chvíli žádný takový případ neevidujeme,“ uvedla Plášilová.

Finanční úřad pro Středočeský kraj je přitom klíčový, protože právě ve středočeských Průhonicích má Babiš trvalé bydliště a právě tento úřad by ho k vyzvání prokázání původu majetku měl vyzvat. Třeba bude Babiš další na řadě. Janeček totiž pro Hospodářské noviny uvedl, že úřad se chystá vyzvat i další podnikatele.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Snad příště.“ Babišovi navrhl, aby místo milionů na charitu raději zaplatil daně

Díra v zákoně Babišovi ušetřila miliony na daních. Prověřuje to policie

Vzpomínky na Německý podzim Uplynulo 40 let od dramatu kolem teroristické organizace RAF. Lze její zločiny srovnávat s těmi islamistickými?
Blade Runner 2049: noir jen tak napůl Pokračování kultovního snímku je úchvatná podívaná, ale kam zmizela filozofie?
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.