Ekonomický holocaust, píše řecký politik. A Osvětim dal na facebook

Paralela s židovskou tragédií

Ekonomický holocaust, píše řecký politik. A Osvětim dal na facebookNOVÉ
Koláž, kterou zveřejnil Kammenos. Foto: Reprofoto: The Independent
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Řecký politik způsobil značný poprask, když na svém facebookovém účtu sdílel koláž s nechvalně známou bránou koncentračního tábora Osvětim. Původní nápis „Arbeit macht frei“ nahradil nápisem „Zůstáváme v Evropě“. Jeho země totiž podle něj zažívá „ekonomický holocaust“. O nevhodném příspěvku na sociální síti informují světová média.

Zákonodárce Dimitris Kammenos, člen vládní strany Nezávislí Řekové, sdílel svůj příspěvek tento týden. Nezávislí Řekové tvoří vládní koalici spolu s ultralevicovou stranou SYRIZA. Ačkoliv se sami nacházejí na úplně opačné straně politického spektra – bývají označováni spíše jako konzervativní a ultrapravicoví –, obě strany spojuje populismus a otevřené nepřátelství proti úsporným opatřením.

Tohoto nepřátelství se týká i Kammenosův sporný příspěvek. Heslo „Zůstáváme v Evropě“ se totiž stalo symbolem nedávných protestů v Aténách. Protesty se konaly souběžně s jednáním zemí Evropské unie o dalším osudu Řecka a lidé v ulicích Atén požadovali, aby země zůstala v eurozóně.

Na Kammenose se hned po zveřejnění příspěvku – který mezitím z jeho facebookového profilu zmizel – snesla vlna kritiky. Například řecké Ústředí židovských obcí ho podle britského listu The Independent označilo jako „hanebný“ a „zlovolně zlehčující“. Nezávislí Řekové se od sporného příspěvku distancovali prostřednictvím mluvčí, která uvedla, že šlo o „čistě osobní akci“ Kammenose.

Posléze se pod palbou kritiky omluvil i samotný Kammenos, který celou záležitost popsal jako „nedorozumění“. Na svůj facebookový profil později napsal: „Ta kombinace možná nebyla nejvhodnější, ale moje země právě zažívá ekonomický holocaust.“

Brána koncentračního tábora Osvětim se stala symbolem holocaustu a chladnokrevného vraždění milionů Židů během druhé světové války. Nápis „Arbeit macht frei“ lze přeložit jako heslo „Práce osvobozuje“. Odhady toho, kolik lidí zde během války přišlo o život se liší, minimální údaje však hovoří o 1,3 milionu lidí, zejména Židů.

Čtěte také: Neonacista zjistil, že je Žid. A otočil o 180 stupňů

Zachraňoval Židy i Němce, až před komunisty musel utéct

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články