Vědecké články zdarma, bez hesel a pro všechny
tzv. open access
Akademické články budou nově přístupné nejen vysokoškolákům a vědcům, ale celé veřejnosti, a to bez poplatků i hesel. Do čtyř let by měla vzniknout unikátní evropská databáze, která bude shromažďovat výsledky vědeckých prací financovaných z veřejných peněz.
„Cílem je shromáždit poznatky na evropské úrovni samozřejmě s přihlédnutím k bezpečnostním rizikům a autorským právům. Pokud je práce výzkumníka financovaná z veřejných peněz, měla by být na základě principu tzv. open access přístupná veřejnosti,“ řekl deníku ECHO24.cz místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek.
„V případě soukromých grantů či vložených vlastních peněz je to samozřejmě něco jiného. Databáze může také odhalit, zda některý z vědců už na daném výzkumu nepracuje a zefektivnit tak jejich práci. Zatím jsme ale střízliví, projekt je ve svém počátku,“ doplnil Bělobrádek.
Na záměru vytvořit jednotnou databázi vědeckých publikací se shodli v minulých dnech v Bruselu evropští ministři pro rozvoj a inovace. Podle vicepremiéra Bělobrádka to je pro Nizozemsko, které aktuálně Radě EU předsedá, prioritou. Konkrétní podoba databáze ještě není jasná, nějaká hesla se podle Bělobrádka kvůli bezpečnostním rizikům ale přece jen zřejmě objeví.
Bělobrádek navíc připomněl, že v současnosti chybí společná databáze publikací, se kterou by zájemci mohli systematicky pracovat. Členské země podle něho nechtějí postupovat cestou nových úřadů, ale spíše snahou zjednodušovat. V České republice bude potřeba zejména úprava příslušného informačního systému tak, aby bylo údaje z něj možné sdílet i s ostatními zeměmi unie, dodal vicepremiér.
Zastánci otevřeného přístupu se v Česku rozrůstají
Úložiště vítají především zastánci otevřeného přístupu k publikacím. „Pokládáme za obecný zájem, aby publikované výsledky práce financované z veřejných peněz byly transparentně a bez jakýchkoliv bariér přístupné široké veřejnosti. Zveřejnění poskytne možnost publikované výsledky ověřit a na výzkum případně vhodně navázat,“ uvedl deníku ECHO24.cz Jan Mach z pražské Vysoké školy ekonomické, člen Iniciativy otevřeného přístupu v ČR.
Příklon k otevřenému publikování podle Macha v tuzemsku sílí. „Počet českých vysokých škol a vědeckých ústavů, které se zavázaly podepsáním Berlínské deklarace prosazovat myšlenky otevřeného přístupu, se rozrůstá. Na principy otevřeného přístupu začínají reagovat již i tradiční vydavatelé, kteří mění své obchodní modely založené na předplatném,“ doplnil Mach.
Iniciativa tvořená akademiky a pracovníky vědeckých knihoven napříč Českem ale současně upozorňuje, že bude potřeba jasně vymezit práva autorů a stanovit širší povinnost práce v repozitářích publikovat. Zveřejnit výsledky vědecké činnosti již dnes ukládá rámcový program pro výzkum a inovace EU Horizont 2020, ze kterého jsou vybrané projekty na evropské úrovni financované od roku 2014.
K článkům se teď dostanou jen studenti a akademici
Akademické texty nejsou v současnosti dostupné mimo vysoké školy a vědecké instituce. Školy samotné se mnohdy musejí dohadovat s vydavateli a platit jim za přístup. Nejčastěji jsou v univerzitním prostředí využívány americké databáze typu JSTOR či Sage, které si svá data pečlivě hlídají.
Známý je případ amerického specialisty na informační technologie a zastánce otevřeného přístupu k informacím Aarona Swartze. Z digitální knihovny JSTOR stáhl čtyři miliony článků, za porušení autorských práv mu hrozilo 35 za mřížemi. Tehdy šestadvacetiletý Swartz spáchal během procesu sebevraždu.
Podle Budapešťské iniciativy z roku 2002, jejímž cílem bylo přimět vědce k publikaci v otevřených periodikách, představuje tzv. open access otevřený a volný přístup k plným textům na veřejném internetu, která dovoluje texty číst, stáhnout, kopírovat a případně i distribuovat či tisknout bez jakýchkoli finančních, právních nebo technických bariér.
Čtěte také: Pád senátorky za ČSSD: skončila v čele ústavu, možná i ve vládní radě
Hacker za spravedlnost. Vláda ho dohnala k sebevraždě
Velký dotační byznys. Žijí z něj nejvlivnější neziskové figury
Další zajímavé články si přečtete v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde